Separatyści informują o sukcesach w Doniecku

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Prorosyjscy separatyści oznajmili we wtorek, że w dwóch miejscach w pobliżu Doniecka wyparli ukraińskie siły rządowe i zamierzają teraz rozszerzyć swoją kontrolę na cały region - podał Reuters. Chodzi o miejscowości Marinka oraz Pisky koło lotniska w Doniecku.

 

Jeden z dowódców separatystów Eduard Basurin powiedział, że ich oddziały wyparły wojska rządowe z Marinki oraz z centrum miasta Pisky. "Wcześniej całkowicie kontrolowali Marinkę, teraz jest neutralna, są tylko na przedmieściach" - powiedział Basurin w rozmowie telefonicznej.

 

Pisky leżą 7 km na północny zachód od Doniecka, w pobliżu lotniska, które - jak przypomina Reuters - jest ciągłym polem bitwy.

 

Zapytany, czy separatyści nacierają na Debalcewe i Wuhlehirsk, dwa inne punkty, gdzie stacjonują siły rządowe, Basurin odparł: "Dlaczego my mamy nacierać? To nasza ziemia, to oni powinni się wycofać". Władze w Kijowie informowały o walkach w obu tych punktach - wskazał Reuters.

 

Basurin powiedział, że celem separatystów jest opanowanie całego regionu. Jak zauważa Reuters, chodzi o duże miasta znajdujące się obecnie w rękach sił rządowych, takie jak strategiczny port Mariupol nad Morzem Azowskim. Został on ostrzelany w weekend.

 

Obie strony informowały, że rebelianci prowadzą walki w celu okrążenia miejscowości Debalcewe. To niewielkie miasto leży pomiędzy dwoma ośrodkami separatystów: Donieckiem i Ługańskiem, spinając główną drogę i trasę kolejową między nimi.

 

Według rzecznika ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrija Łysenki główne uderzenie separatystów idzie na Debalcewe, Wuhlehirsk i Mariupol.

Basurin w rozmowie z Reuterem oświadczył, że nie ma obecnie ofensywy na Mariupol.

 

Strzały nie ustają wzdłuż całej linii frontu biegnącej przez obwody doniecki i ługański - relacjonuje Reuters. "Silny ostrzał trwał przez 10 dni. Siedzisz tu i nie masz pojęcia, kto kontroluje miasto, kto strzela i kiedy to się skończy" - powiedział agencji 60-letni mieszkaniec miasteczka Awdijiwka, który uciekł z niego na teren kontrolowany przez siły rządowe.

 

Jak zauważa Reuters, natarcie separatystów w zeszłym tygodniu sprawiło, że załamał się pięciomiesięczny rozejm na wschodzie Ukrainy. Na nowo rozgorzała wojna, w której zginęło już ponad 5 tys. ludzi.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 19:04:16 | 2015-01-27
Zapomnieli się pochwalić dzisiejszym ostrzałem z wyrzutni grad szpitala w Swietłodarsku Donieckim. Są ranni wśród pacjentów i personelu.

Oceń 6 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?