Szef NATO: słowa Putina to nonsens

(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o "natowskiej legii" walczącej na wschodzie Ukrainy to nonsens - oznajmił w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zwołanym na wniosek Kijowa nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina.

 

"Oświadczenie o +legii natowskiej+ na Ukrainie to nonsens" - podkreślił Stoltenberg, pytany o wypowiedź rosyjskiego prezydenta. "Nie ma żadnej +legii natowskiej+. Obce siły na Ukrainie to Rosjanie. Problemem jest to, że na Ukrainie są rosyjskie siły, a Rosja wspiera separatystów sprzętem" - dodał.

 

Wcześniej w poniedziałek Putin na spotkaniu ze studentami uczelni górniczej w Petersburgu powiedział, że na Ukrainie obok regularnej ukraińskiej armii walczą "ochotnicze nacjonalistyczne bataliony", które nazwał "legią natowską".

 

Stoltenberg oświadczył, że agresywne działania i prowokacyjne wypowiedzi separatystów stoją w sprzeczności z zawartym we wrześniu 2014 roku w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni. Mówił też, że mimo powtarzanych przez Rosję zapewnień na temat szukania pokojowego rozwiązania konfliktu, Moskwa nadal zapewnia separatystom wsparcie - szkolenie, wyposażenie i ludzi. "W ostatnich tygodniach Rosja dostarczyła (separatystom) setki sztuk zaawansowanego sprzętu bojowego, w tym systemy rakietowe, ciężką artylerię, czołgi, transportery opancerzone i systemy walki radioelektronicznej" - powiedział sekretarz generalny NATO.

 

Wezwał też Rosję do natychmiastowego zaprzestania wspierania separatystów i destabilizowania Ukrainy oraz do wypełniania swoich międzynarodowych zobowiązań. Zaapelował też do wszystkich stron konfliktu o bezzwłoczne działania na rzecz osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu, zgodnie z porozumieniem z Mińska. "Niezależna, suwerenna i stabilna Ukraina, konsekwentnie dążąca do demokracji i rządów prawa jest kluczem do bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim" - podkreślił Stoltenberg, zapewniając o poparciu Sojuszu dla Kijowa. Jak powiedział, konfliktu na Ukrainie nie da się rozwiązać w sposób militarny.

 

Stoltenberg mówił m.in. o wsparciu NATO dla sankcji ekonomicznych nałożonych na Rosję przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i inne kraje. "Myślę, że sankcje ekonomiczne są ważne, bo jasno pokazują Rosji, że naruszanie prawa międzynarodowego i niewypełnianie zobowiązań międzynarodowych kosztuje. To jest ważne" - ocenił.

 

W swoim oświadczeniu szef NATO podkreślił też straty wśród ludności cywilnej w Mariupolu - 30 zabitych i około 100 rannych - i zaznaczył, że sobotni atak został przeprowadzony z terytorium kontrolowanego przez separatystów wspieranych przez Rosję. "Takie nieprzemyślane ataki są nieuzasadnione i nie do przyjęcia" - powiedział.

 

Już w sobotę Stoltenberg oświadczył, że doszło do znacznej eskalacji walk na wschodniej Ukrainie i wiele wskazuje na dużą ofensywę separatystów w różnych miejscach w obwodach donieckim i ługańskim. Sekretarz generalny NATO zarzucił rosyjskim wojskom, że wspierają separatystów na Ukrainie zaawansowaną bronią, w tym systemami obrony przeciwlotniczej.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pajace do cyrku, putin do kicia 22:00:15 | 2015-01-26
Putina trzeba wyśmiewać a nie komentować jego kretyńskie teksty. Nie dyskutuje się z oszustem i mordercą.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 21:21:52 | 2015-01-26
Kiedy pan Putin zauważy w końcu legię Marsjan? Ci to dopiero groźni!

Oceń 5 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook