KE i USA za utrzymaniem presji wobec Rosji

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

W obliczu nasilenia konfliktu na wschodniej Ukrainie należy utrzymać presję na Rosję - oświadczyli w poniedziałek w Brukseli amerykański minister skarbu (finansów) Jack Lew i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis.

 

"W ubiegłym roku UE w konsultacji z USA wprowadziła sankcje wobec Rosji. Widzimy, że te sankcje przynoszą skutek jeśli chodzi o gospodarkę, jednak eskalacja konfliktu pokazuje, że presja musi zostać utrzymana, aby zapewnić, że polityczne zobowiązania zostaną wypełnione" - powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej z Jackiem Lew.

 

Wezwał Rosję by przestała wspierać separatystów na Ukrainie. "To kluczowy element, który będzie brany pod uwagę w trakcie przeglądu sankcji. Przebieg dyskusji na temat przeglądu sankcji zależy całkowicie od Rosji" - powiedział Dombrovskis. UE ma dokonać przeglądu restrykcji w marcu.

 

Lew podkreślił z kolei, że jeśli Moskwa podejmie kroki w kierunku wypełnienia zobowiązań, wynikających z porozumienia podpisanego we wrześniu 2014 roku w Mińsku, "sankcje mogą zostać złagodzone". "Sankcje gospodarcze działają poprzez wywieranie presji na gospodarkę i na państwo(...). Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, jak duża musi być presja na gospodarkę, zanim odniesie skutek w postaci zmiany polityki rządu" - powiedział.

 

"Mamy więcej narzędzi" - dodał Lew. "Naszym celem jest jednak dyplomatyczne rozwiązanie" konfliktu - zastrzegł. - Widzimy możliwość złagodzenia sankcji, ale musimy być przygotowani, by zrobić więcej, jeśli Rosja będzie dalej szła tą drogą". Minister obiecał także dalsze wsparcie dla Ukrainy na kontynuację reform.

 

W minionych dniach doszło do nasilenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. W sobotnim ostrzale Mariupola na wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 30 osób, a ok. 100 zostało rannych. Władze tego miasta oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów; według OBWE ostrzał był prowadzony z kontrolowanych przez nich terytoriów.

 

Mariupol leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a zaanektowanym przez nią ukraińskim Krymem.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: usa, rosja, ke, ue, ukraina, sankcje

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 21:50:23 | 2015-01-26
S&P obniżył rating kredytowy Rosji do poziomu śmieciowego.
Dwa tygodnie temu to samo zrobił Fitch

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Niejestemcharliehebdo 15:25:44 | 2015-01-26
  Czyli  polska  waluta  nadal  będzie  tanieć,  nasza  praca  będzie  coraz  tańsza, polskie rolnictwo i gospodarka  z wywieszonym  ozorem,  byle  tylko  jankesi  i  Niemcy  dokopali  Rosji  przy  użyciu  kijowskiej  junty

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook