Rząd wprowadził stan wyjątkowy w Donbasie

(fot. EPA/SERGEY VAGANOV)

Rząd Ukrainy podjął w poniedziałek decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie kraju oraz ogłosił stan podwyższonej gotowości na terytorium całego kraju.

 

Decyzje ta są następstwem zagrożeń, wynikających z zaostrzającego się konfliktu ze wspieranymi przez Moskwę prorosyjskimi separatystami, z którymi siły rządowe walczą na wschodniej Ukrainie.

 

"Rząd zdecydował o powołaniu regionalnych centrów koordynacyjnych do spraw stanu wyjątkowego. Są to regionalne komisje ds. stanu wyjątkowego" - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk.

 

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że wprowadzenie stanu wyjątkowego reguluje Kodeks Obrony Cywilnej, który został przyjęty w 2012 roku. Zgodnie z nim stan ten może być ogłoszony na terytorium, gdzie dochodzi do naruszenia normalnych warunków życia ludności, bądź doszło do katastrofy, klęski żywiołowej, czy innego wydarzenia, mogącego grozić życiu lub zdrowiu ludzi.

 

W ubiegłym tygodniu doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Markijan Łubkiwski poinformował, że struktura ta wprowadza wzmożoną ochronę antyterrorystyczną. SBU oświadczyła, że wraz z innymi resortami pracuje nad tym, by nie dopuścić do destabilizacji sytuacji w państwie przez dywersantów i terrorystów.

 

W sobotę z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów ostrzelano miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy. Zginęło tam 30 osób a blisko 100 zostało rannych. Mariupol to strategiczny port na południowym wschodzie Ukrainy, położony ok. 60 km od rosyjskiej granicy, przy jedynej drodze lądowej łączącej Rosję z zaanektowanym przez nią Krymem.

 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.87

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bohun 15:09:02 | 2015-01-26
Lider komunistów Giennadij Ziuganow przypomniał, że Rosja znajduje się w niebezpieczeństwie: „Przeciwko nam toczy się zmasowana wojna: sankcje, izolacja, ataki. Musimy się zjednoczyć, żeby przetrwać i odeprzeć inwazję. W takich momentach jest bardzo istotne znalezienie ludzi, których słuchałoby całe społeczeństwo. Czymś takim są słowa jego Świątobliwości. Nas nie zwyciężą, jeżeli nie zabiją naszej wiary. Musimy tej wiary strzec i odrodzić naszą duchowość

http://kresy24.pl/63027/moralnosc-klamstwa-i-zbrodnie-wladzy-osadzi-nie-bog-lecz-cyryl-z-putinem/

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 15:06:27 | 2015-01-26
Widziała, jak w Słowiańsku „ukraińscy zbrodniarze ukrzyżowali chłopca”, była „ofiarą z Wołnowachy”, teraz jest „świadkiem wybuchu trolejbusu w Doniecku”.

http://kresy24.pl/62963/zamachowcy-klamcy-i-zbrodniarze-na-uslugach-kremla/

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook