Tusk rozmawiał z Poroszenką ws. Mariupola

(fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w sobotę, że odbył "pilną telefoniczną rozmowę" z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką o tym, co może zrobić wspólnota międzynarodowa w obliczu nasilenia przemocy na wschodzie Ukrainy.

 

"Po raz kolejny polityka ustępstw zachęca agresora do większej przemocy. Czas na wzmocnienie naszej polityki w oparciu o suche fakty, a nie o złudzenia" - napisał Tusk na Twitterze.

 

Także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała w sobotę wieczorem, że rozmawiała z Poroszenką o pogarszającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy i możliwych działaniach w obliczu tych wydarzeń. Wcześniej w sobotę Mogherini ostrzegła, że nasilenia konfliktu może doprowadzić do dalszego pogorszenia stosunków UE-Rosja.

 

Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję, by zaprzestała wspierania separatystów na Ukrainie i przestrzegała swych międzynarodowych zobowiązań. "Rosyjskie wojska na wschodniej Ukrainie wspierają ofensywne operacje (separatystów) systemami dowodzenia i kontroli, systemami obrony przeciwlotniczej z zaawansowanymi rakietami ziemia-powietrze, bezzałogowymi systemami lotniczymi, zaawansowanymi systemami wyrzutni rakietowych oraz elektronicznymi systemami wojskowymi" - oświadczył Stoltenberg.

 

Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział w sobotę, że przyłącza się do partnerów z Europy w potępieniu ostrzału dokonanego przez prorosyjskich separatystów na dzielnice mieszkalne Mariupola. Wezwał Rosję, aby "natychmiast" zaprzestała wspierania separatystów.

 

W wydanym oświadczeniu Kerry zażądał od Moskwy "zamknięcia międzynarodowej granicy z Ukrainą, wycofania wszelkiej broni i bojowników oraz wsparcia finansowego". "W przeciwnym razie - zagroził - amerykańska i międzynarodowa presja na Rosję będzie tylko wzrastać".

 

W sobotę w prowadzonym przez separatystów ostrzale Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 30 osób.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 02:30:17 | 2015-01-25
Banderowska dzicz w akcji:
"Ukraiński oddział poinformował, że poderżnął gardło rosyjskiemu oficerowi"
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainski-oddzial-poinformowal-ze-poderznal-g...

Jak widać od czasu rzezi wołyńskiej nic się nie zmienili i cały czas najlepiej im wychodzi mordowanie bezbronnych, czy to cywili czy jeńców.
I takie coś chce "do europy".

Oceń 3 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pupil :-) 23:59:04 | 2015-01-24
Dlaczego my Polacy nie nawołujemy do spokoju i przyzwolenia na wolne niepodległe republiki utworzone z Donbasu i tamtych rejonów? Dlaczego UE nie wyraża presji na władzach Ukrainy w sprawie referendum na tym terenie?
Jednoczenie  Żydzi z USA czynią zarzuty Poslce, że jesteśmy zbyt jednorodni etnicznie i sam Prezydent Komorowski podczas marszu wolności mówił o narodzie śląskim i daleko posuniętej autonomii, a "godkie" już swoją mają zrównaną z językiem polskim. 
Pytam jakim prawem zgadzamy się na takie dziwne posunięcia polityczne?
Czy Ukraina będzie nam przyjaznym krajem po umocnieniu swoich struktur? 

Oceń 2 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kubus_Puchatek 22:14:41 | 2015-01-24
Bardzo bym chciał aby ta bezsensowna wojna się skończyła, niestety nie jestem optymistą. Putin nie może i nie che się cofnąć, słaba europa pełna "przyjacół Putina" nic nie potrafi zrobić. Kolejna ofensywa "seperatystów" była do przwidzenia, w obecznym kształcie tzw DRL  nie jest w stanie funkcjonować ekonomicznie i byłaby tylko obciążeniem dla Rosji. "Muszą" więc zdobyć Mariupol, Dobalcewo i inne miasta w obwodzie donieckim i ługańskim, a potem spróbować połączyć się z Krymem. Obym się mylił ale czeka nasz długa i krwawa wojna . Krew niewinnych ludzi spada na ręce rządu Putina, ślepo popierającej go cerkwii prawosławnej ( piszę to z prawdziwym smutkiem) i szeregowych członków rosyskiego frontu ideologicznego jak znany z Deonu Jazmig.

Oceń 6 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook