"Donieck. To zbrodnia przeciwko ludzkości"

(fot. EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że ostrzał przystanku w Doniecku, w którym zginęło tego dnia co najmniej siedem osób jest "zbrodnią przeciwko ludzkości". Dodał, że "partii wojny w Kijowie" nie powstrzymuje to, iż giną ludzie.

 

- Oceniamy to, co się stało jako zbrodnię przeciwko ludzkości, jako jawną prowokację, której celem jest podkopanie wysiłków na rzecz pokojowego uregulowania kryzysu ukraińskiego - oświadczył Ławrow.

 

Według niego "staje się jasne, iż partii wojny w Kijowie i jej zagranicznych opiekunów nie powstrzymują ofiary w ludziach".

 

Liczbę siedmiu ofiar śmiertelnych potwierdzili obserwatorzy OBWE, którzy pojechali na miejsce ostrzału w jednej z dzielnic Doniecka. - Zobaczyliśmy siedem ciał obok środka transportu, na który spadł pocisk - powiedział na briefingu w Kijowie wiceszef specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Alexander Hug. Zastrzegł, że misja na razie "nie poczyniła wniosków".

 

Według prokuratury obwodu donieckiego, która powołuje się na świadków, ciężarówka z moździerzem przeprowadziła ostrzał w dzielnicy Leninowskiej w Doniecku i odjechała w stronę centrum miasta.

 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko również oświadczył, że ostrzał prowadzono "z moździerza, który jeździł po mieście. Łysenko oskarżył o ostrzał terrorystów; w ten sposób władze ukraińskie określają prorosyjskich separatystów. Łysenko zapewnił, że "miejsce tragedii znajduje się poza zasięgiem ukraińskiej artylerii takiego typu".

 

Doniesienia o ostrzale przystanku w Doniecku pojawiły się w czwartek rano. Różne źródła podawały rozbieżną liczbę ofiar śmiertelnych - od sześciu do 13. Informowano o pociskach, które uderzyły w zarówno w przystanek, jak i pojazdy transportu miejskiego i samochody osobowe.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 22:25:38 | 2015-01-22
Boże mój...Ilu z nich zginęło...To jest regularna wojna.Normalna wojna. Wojna po prostu...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 21:17:05 | 2015-01-22
"Przedwczoraj portal kresy.pl jako jedyny w Polsce cytował przeprowadzony przez ukraińską redakcję wywiad z kierowcą autobusu, w którym pod Wołnowachą 13 stycznia zginęło 13 cywilów, wskutek wybuchu pocisku lub miny. Kierowca twierdził, wbrew narracji urkaińskich polityków (powtarzanej przez polskie media), że strzał padł ze strony pozycji armii ukraińskiej http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/sensacyjny-wywiad-kierowca-zmasakrowanego-autobusu-mowi-o-strzalach-z-pozycji-ukrainskich-video Polskie media głównego nurtu nie podjęły tego wątku."
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ostrzelany-przystanek-w-doniecku-video-18

Oceń 1 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 20:44:01 | 2015-01-22
Z dekalogu ukraińskiego nacjonalisty:
"Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy."

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adamigo 20:05:13 | 2015-01-22
Taaa, dwadzieścia tysięcy pomordowanych strzałem w potylicę to absolutnie nie zbrodnia przeciwko ludzkości, ale siedmiu - i owszem. Ruska logika - tylko dla Azjatów!

Oceń 4 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 19:39:14 | 2015-01-22
I cóż na to obrońcy prawa do szyderstw i pogardy spod znaku Charlie Hebron. Kto z Was wyjdzie z transparentem "jestem Ukraińcem z Doniecka"?

Oceń 4 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?