Lepsza broń dla policji do walki z terroryzmem

(fot. PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER/POOL)

Premier Francji Manuel Valls poinformował w środę na konferencji prasowej, że po ostatnich zamachach w Paryżu siły bezpieczeństwa otrzymają lepszą broń, a państwo zatrudni ponad 2600 nowych funkcjonariuszy do walki z terroryzmem.

 

Rząd ma w ciągu trzech lat wydać na nowy sprzęt do walki z terroryzmem 425 mln euro, a wliczając koszty zatrudnienia nowego personelu - 735 mln euro.

 

Francuskie władze zwiększą swój aparat wywiadowczy, wprowadzając m.in. środki ułatwiające zakładanie podsłuchów w telefonach - zapowiedział Valls. "W sumie blisko 3000 osób będzie monitorowanych" we Francji i poza jej granicami przez agentów do walki z terroryzmem. "Aktualnie trzeba śledzić prawie 1300 osób, Francuzów i cudzoziemców mieszkających we Francji, z racji ich powiązań z siatkami terrorystycznymi w Syrii i Iraku. To jest wzrost o 130 proc. w ciągu roku" - wskazał Valls.

 

Francuski premier zaznaczył, że rząd wypełni zobowiązania przewidziane w budżecie, pomimo nowych wydatków na walkę z terroryzmem. Dodał, że wydatki będą kompensowane oszczędnościami poczynionymi w innych obszarach wydatków publicznych.

 

W ciągu trzech lat francuski rząd stworzy 2680 dodatkowych miejsc pracy do walki z terroryzmem, w tym 1400 w ministerstwie spraw wewnętrznych, 950 w ministerstwie sprawiedliwości,

a 250 w resorcie obrony - sprecyzował szef rządu. "60 muzułmańskich kapelanów" zostanie dodatkowo zatrudnionych w więzieniach i dołączy do 182 pracujących obecnie - zapowiedział Valls. Jak wskazuje AFP, niektórzy autorzy zamachów w Paryżu zradykalizowali się w więzieniu.

 

Wcześniej w środę paryska prokuratura poinformowała, że w związku z niedawnymi zamachami przedstawiła zarzuty czterem osobom. Trzej mężczyźni podejrzani są o udzielenie pomocy logistycznej Ahmedy'emu Coulibaly'emu, który 9 stycznia wziął zakładników w sklepie koszernym.

 

Na czas śledztwa wszyscy podejrzani pozostaną w areszcie.

 

Dzień po zamachu z 7 stycznia na redakcję "Charlie Hebdo" Coulibaly zastrzelił w Paryżu policjantkę. 9 stycznia zaś wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną zabijając cztery osoby. Dzień później w operacji policyjnej zakładnicy zostali uwolnieni, a Coulibaly zabity.

 

Wśród 17 zabitych w atakach w Paryżu zginęło troje policjantów.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mike 15:23:05 | 2015-01-21
Taniej by wynioslo zabronienie Charliemu wydawania prowokacyjnego tygodnika.

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?