Kolejna fala mobilizacji do wojska na Ukrainie

(fot. EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Na Ukrainie rozpoczyna się we wtorek pierwszy w 2015 r. etap mobilizacji do wojska, który potrwa 90 dni i obejmie na początku ok. 50 tysięcy osób. Ogółem w roku bieżącym do Sił Zbrojnych Ukrainy zostanie powołanych ponad 100 tysięcy osób.

 

We wtorek wszedł w życie dekret o mobilizacji, podpisany dzień wcześniej przez prezydenta Petra Poroszenkę. Zgodnie z prawem dokument został opublikowany w rządowej gazecie "Hołos Ukrainy" (Głos Ukrainy). W ubiegłym tygodniu dekret uzyskał poparcie parlamentu.

 

W ramach drugiego etapu mobilizacji, który zostanie przeprowadzony w okresie od kwietnia do czerwca, do wojska zostanie powołanych 13,5 tys. osób. Ostatnia fala mobilizacji - od lipca do września - obejmie 40 tys. osób.

 

W uzasadnieniu ustawy "O zatwierdzeniu dekretu prezydenta o częściowej mobilizacji" napisano, że przeprowadzenie częściowej mobilizacji na Ukrainie "jest podyktowane zagrożeniem niezależności państwowej Ukrainy, pojawieniem się rzeczywistej groźby dla integralności terytorialnej państwa wywołanej agresywnymi działaniami Federacji Rosyjskiej, a także koniecznością utrzymania gotowości bojowej sił zbrojnych i innych formacji wojskowych Ukrainy na poziomie, który gwarantuje adekwatną reakcję na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook