15 zatrzymanych w Belgii i we Francji

(fot. EPA/OLIVIER BERG)

Belgijska policja zatrzymała w czwartek 13 osób w wyniku operacji antyterrorystycznej na szeroką skalę wymierzonej w siatkę, która zamierzała zaatakować policjantów. Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane we Francji - podała w piątek prokuratura.

 
Belgia zwróci się do Francji o ekstradycję dwóch belgijskich obywateli, zatrzymanych we Francji w ramach śledztwa w tej sprawie - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli zastępca prokuratora Thierry Werts.
 
"Grupa ta była o włos od przeprowadzenia ataków terrorystycznych, polegających na zabiciu policjantów na drogach lub w komisariatach" - wyjaśnił. "To była kwestia godzin, maksymalnie kilku dni" - dodał.
 
Jak powiedział inny rzecznik Eric Van der Sijpt, podejrzani "planowali ataki w całej Belgii".
 
Podczas operacji w mieście Verviers, na wschodzie kraju, zabitych zostało dwóch domniemanych dżihadystów, gdy wywiązała się strzelanina.
 
Łącznie dokonano 12 przeszukań i zatrzymano 13 osób, w tym trzeciego podejrzanego, który został ranny w Verviers. Inne osoby zatrzymano w Brukseli, głównie w dzielnicy Molenbeek, na północnym zachodzie belgijskiej stolicy. "Nie mogę potwierdzić, że zatrzymaliśmy wszystkich członków tej grupy" - powiedział Van der Sijpt.
 
Według prokuratury celem czwartkowej operacji było rozbicie tej komórki terrorystycznej, a także jej "wsparcia logistycznego".
 
W Verviers znaleziono kilka sztuk broni, w tym cztery kałasznikowy, pistolety, amunicję, mundury policyjne, telefony komórkowe, sprzęt komunikacyjny, sfałszowane dokumenty i duże sumy pieniędzy - wymieniał Werts. Broń i amunicję skonfiskowano też w Molenbeek.
 
Prokuratura odmówiła podania tożsamości członków komórki terrorystycznej, a także nie chciała poinformować, ilu jej członków wróciło z Syrii. "W większości chodziło o Belgów" - powiedział Werts.
 
Agencja AFP pisze, że po operacji antyterrorystycznej Komisja Europejska wzmocniła ochronę swoich budynków.
 
Według prokuratury nic na razie nie wskazuje na powiązania podejrzanych z osobami odpowiedzialnymi za zeszłotygodniowe ataki w Paryżu, w których zginęło 17 osób.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?