Donieckie lotnisko pod kontrolą wojska

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Lotnisko w Doniecku, które - jak ogłosili prorosyjscy rebelianci - miało już całkowicie przejść pod ich kontrolę, wciąż opanowane jest przez żołnierzy armii Ukrainy - oświadczyło w piątek rano dowództwo ukraińskiej operacji antyterrorystycznej.

 

Wcześniej tego dnia media rosyjskie podały, że buntownicy zdobyli lotnisko, a "około dziesięciu ukraińskich wojskowych", którzy wciąż znajdują się w jego nowym, zrujnowanym w walkach terminalu, niebawem opuści ten teren specjalnie wydzielonym korytarzem.

 

"Donieckie lotnisko pozostaje pod kontrolą ukraińskich wojsk. Od godziny 20 (w czwartek) utrzymuje się tam stosunkowa cisza. O północy (z czwartku na piątek) bojownicy ostrzelali z systemów rakietowych Grad wieżę meteorologiczną, po czym nie otwierali ognia do samego rana. Do godziny w pół do pierwszej w nocy artyleria (przeciwnika) ostrzeliwała położone w okolicach lotniska miejscowości, jednak potem także nastąpiła cisza" - odpowiedziało dowództwo ukraińskiej operacji.

 

Ogółem w ciągu ostatniej doby separatyści ostrzeliwali pozycje Ukraińców aż 82 razy, w tym 38 razy użyto przeciwko nim artylerii.

 

Toczące się od kilku dni boje o lotnisko w Doniecku to ostateczny dowód, że zawarte we wrześniu w Mińsku przez Ukrainę, Rosję i OBWE porozumienia pokojowe przestały być wypełniane.

 

Spotkanie tzw. grupy kontaktowej w Mińsku, która zajmuje się uregulowaniem sytuacji na wschodzie Ukrainy, zapowiadane jest jeszcze na piątek, jednak w czwartek wysłannik Ukrainy na rozmowy, b. prezydent Leonid Kuczma oświadczył, że jej uczestnicy chcą rozmawiać wyłącznie z przywódcami samozwańczych separatystycznych republik, gdyż delegaci, przysyłani na te spotkania do tej pory nie mają pełnomocnictw do podejmowania żadnych decyzji.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:41:25 | 2015-01-16
http://supernowosci24.pl/rzez-wolynska-do-zjedzenia/

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:34:25 | 2015-01-16
https://www.youtube.com/watch?v=Pnfeu6fgISM

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 13:56:00 | 2015-01-16
Niestety Rosjanie wznowili ataki
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-znow-ciezkie-walki-o-lotnisko-w-doniecku/pbwl8

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook