Kolejny "Charlie Hebdo" w ponad 20 krajach

(fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Kolejny numer francuskiego, satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", który ukaże się w środę w co najmniej 20 krajach, zostanie przetłumaczony na pięć języków, w tym na arabski i turecki - poinformował we wtorek redaktor naczelny Gerard Biard.

 

Przygotowany przez ocalałych ze środowego ataku na redakcję numer w wersji cyfrowej zostanie przetłumaczony na angielski, hiszpański i arabski, a w wersji papierowej na włoski i turecki - wyjaśnił Biard podczas konferencji prasowej w Paryżu.

 

Wcześniej podawano, że następne wydanie, nad którym prace zakończyły się w poniedziałek wieczorem, zostanie przetłumaczone na 16 języków.

 

Numer będzie miał nakład 3 mln egzemplarzy, podczas gdy przed atakiem, który zdziesiątkował redakcję tygodnika, "Charlie Hebdo" ukazywał się w 60 tys. egzemplarzy. Szef firmy MLP - dystrybutora prasy - Patrick Andre, cytowany przez portal telewizji informacyjnej France24, poinformował, że numer będzie sprzedawany w 25 krajach.

 

MLP od kilku dni otrzymuje zamówienia z różnych instytucji; niektóre zamawiają tysiące egzemplarzy. Merowie chcą rozdawać "Charlie Hebdo" podwładnym, firmy pracownikom, teatry - widzom. Prośby napływają nawet od kolporterów z Indii czy Australii.

 

Kioski w miejscowościach, w których wcześniej sprzedawano tylko po dwa egzemplarze "Charlie Hebdo" tygodniowo, tym razem zamówiły po kilkaset kopii. Za granicą czasopismo sprzedawało się tylko w 4 tys. egzemplarzy, a obecnie MLP zamierza wysłać poza Francję 300 tys. kopii - poinformował Andre.

 

Całe dochody z pierwszego miliona sprzedanych egzemplarzy trafią bezpośrednio do tygodnika, gdyż MLP postanowił pracować za darmo. Kolejne egzemplarze tygodnika będą dostarczane do kiosków codziennie, od środy do 19 stycznia włącznie, a numer pozostanie w sprzedaży przez osiem tygodni.

 

Najnowsze wydanie będzie można znaleźć we wszystkich 27 tys. punktach sprzedaży prasy we Francji; wcześniej "Charlie Hebdo" był do kupienia w 20 tys. punktów.

 

Na okładce środowego "Charlie Hebdo" zamieszczony będzie rysunek przedstawiający Mahometa na zielonym tle ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: "Jestem Charlie". Nad podobizną proroka widnieje napis "Wszystko zostało przebaczone".

 

Tygodnik będzie zawierał karykatury przygotowane przez zabitych w środowym zamachu rysowników, m.in. Cabu, Wolinskiego, Charba i Tignous i nie będzie w nim rysunków współpracowników pisma.

 

W ubiegłotygodniowych atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.71

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~piotr 22:26:49 | 2015-01-13
Polecam przypadek Theo van Gogha z Holandii. Ten Pan w okularach prawdopodobnie ma policzone dni. Chyba, że dostał ochronę rządu jak jemu podobni w Holandii.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Logik 21:34:47 | 2015-01-13
Jak widac, nawet smierc towarzyszy nie nauczyla aroganckich satyrykow rewizji spojrzenia... Zadufani w sobie musza brnac w kolejne oblesne i parszywe szyderstwa, oplucia, ponizania i kpiny...Ci ludzie po prostu kochaja zlo. Rzucaja kolejne wezwanie myslac, ze im wszystko wolno, ze sa poza i ponad prawem i moralnoscia. Tylko patrzec jak sie doigraja!

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mike 21:17:45 | 2015-01-13
Boze, zachowaj swoj lud, by bluznierstwa i prowokacje prowadzace do rozlewu krwi nie rozpowszechnialy sie po swiecie 

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~janko 21:03:48 | 2015-01-13
Czerwoni tego zamachu potrzebowali jak powietrza - wczoraj bankrutujący szmatławiec, dzisiaj miliony nakładu i infekcja na cały świat.

Oceń 10 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?