Samolot z Polakami wkrótce odleci z Charkowa

(fot. thisisbossi/flickr.com/CC)

Pierwszy samolot z osobami polskiego pochodzenia, ewakuowanymi z Donbasu na wschodniej Ukrainie, w ciągu kilkudziesięciu minut odleci z lotniska w Charkowie - przekazał PAP we wtorek rano rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

 

"W Charkowie znajdują się już trzy samoloty wojskowe i w tej chwili trwa odprawa ewakuowanych" - powiedział Wojciechowski.

 

Rzecznik MSZ poinformował, że na wyjazd z Donbasu do Polski zdecydowało się 178 osób.

 

Pierwsze trzy rejsy odbędą się przed południem, zaś pozostałe dwa samoloty wystartują w godzinach popołudniowych. W każdym z samolotów może podróżować ok. 40 osób - dodał.

 

"Ostatnia faza operacji ewakuacji realizowana jest w pełnej współpracy z władzami ukraińskimi" - podkreślił Wojciechowski.

 

Grupa osób polskiego pochodzenia została wywieziona z Donbasu ze względu na trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi; połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie, jest też grupa starszych osób.

 

Przedstawiciele polskich władz mówili wcześniej, że Polacy z Donbasu zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, gdzie zaopiekują się nimi organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców. Mają być dla nich organizowane kursy języka polskiego, ewentualnie kursy zawodowe, będą mieli zapewnioną opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

 

Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane zostały osoby polskiego pochodzenia - posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie - oraz ich najbliżsi członkowie rodziny. 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Maciuś 09:52:01 | 2015-01-13
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fmiesne-danie-rzez-wolynska-w-menu-podczas-happeningu-w-kijowie-video-foto#

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook