Współpracujmy w walce z terroryzmem

(fot. EPA/CHRISTIAN CHARISIUS)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po zamachach we Francji opowiedziała się w sobotę w Hamburgu za zacieśnieniem międzynarodowej współpracy między służbami specjalnymi. Niemcy spierają się o zaostrzenie przepisów, w tym kontroli połączeń telekomunikacyjnych.

 
"Bez międzynarodowej współpracy (służb) żaden kraj nie poradzi sobie w pojedynkę z tym problemem" - powiedziała Merkel. 
 
Szefowa rządu zwróciła uwagę na znaczenie wymiany informacji między krajami europejskimi należącym do obszaru Schengen. Pozytywnym  przykładem jest jej zdaniem wymiana informacji o pasażerach korzystających z usług linii lotniczych. "Tylko razem (w Europie) jesteśmy silni" - zaznaczyła Merkel w przesłaniu wideo opublikowanym na jej stronie internetowej. 
 
Zarząd partii CDU przyjął na zakończenie dwudniowego spotkania w Hamburgu oświadczenie, w którym chrześcijańscy demokraci zapewniają o solidarności z Francją. "Najskuteczniejszą bronią przeciwko terroryzmowi jest solidarność naszej europejskiej wspólnoty wartości" - czytamy w dokumencie. "Ludziom zwalczającym nasze fundamentalne wartości przeciwstawimy się z całą mocą" - oświadczyły władze CDU. Równocześnie partia ostrzegła przed potępianiem wszystkich muzułmanów.
 
Merkel zareagowała z rezerwą na apele o zaostrzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa kraju. "Uważam, że w Niemczech istnieje sprawny system bezpieczeństwa" - powiedziała. Przypomniała, że podczas zjazdu CDU w grudniu w Kolonii delegaci przyjęli szereg uchwał dotyczących poprawy bezpieczeństwa. Rządząca w Niemczech partia postanowiła między innymi zakazać, pod groźbą kary, uprawiania propagandy na rzecz organizacji terrorystycznych.
 
Wielu polityków zarówno z CDU, jak i z jej bawarskiego sojusznika CSU opowiedziało się po zamachach we Francji za kontrowersyjnym gromadzeniem danych osobowych uzyskiwanych podczas połączeń telekomunikacyjnych. "Musimy jak najszybciej wprowadzić rejestrowanie danych" - powiedział szef CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Ten pomysł popiera też szef MSW Thomas de Maiziere. Przeciwko rejestracji danych wypowiedział się minister sprawiedliwości Heiko Maas (SPD). 
 
Trybunał Konstytucyjny anulował w 2010 roku ustawę umożliwiającą rejestrację i przechowywanie danych z rozmów telefonicznych i esemesów, co możliwe było do 2010 roku bez konkretnego podejrzenia o terroryzm.
 
Przewodniczący CSU Horst Seehofer ostrzegł, że brak zdecydowanej reakcji ze strony rządu na zagrożenie terroryzmem może doprowadzić do dalszego wzrostu poparcia dla prawicowo-populistycznego ruchu Pegida. W Dreźnie Pegida (Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) organizuje od miesięcy w każdy poniedziałek demonstracje przeciwko napływowi uchodźców z krajów muzułmańskich. Liczba demonstrujących rośnie z tygodnia na tydzień; ostatnio w pochodzie brało udział 18 tys. osób.
 
W wiecu solidarności z Francją w niedzielę w Paryżu wezmą udział oprócz Merkel także wicekanclerz Sigmar Gabriel i minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?