Francja: 12 ofiar. Trwa obława na napastników

(fot. EPA/IAN LANGSDON)

Dwanaście osób zginęło w środę w ataku na siedzibę tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w centrum Paryża. Prezydent Francois Hollande oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż był to atak terrorystyczny i "wyjątkowe barbarzyństwo". Trwa poszukiwanie sprawców.

 
Rzecznik policji sprecyzował, że wśród 12 zabitych w strzelaninie w siedzibie tygodnika było dwóch funkcjonariuszy.
 
Według świadków cytowanych przez agencję AFP do redakcji, w XI dzielnicy Paryża, wdarło się w środę co najmniej dwóch zamaskowanych napastników uzbrojonych w kałasznikowa i granatnik przeciwpancerny. Sprawcy krzyczeli: "pomściliśmy proroka" - relacjonowali świadkowie zdarzenia.
 
Na udostępnionym mediom wideo, nagranym przez mężczyznę, który uciekł przed napastnikami na dach, słychać pomiędzy wystrzałami okrzyki "Allah Akbar" (Allah jest wielki).
 
Z kolei inny ze świadków mówił francuskiej telewizji iTele o "wielu zamaskowanych mężczyznach uzbrojonych w broń automatyczną". Napastnicy uciekli dwoma samochodami - twierdzą źródła policyjne.
 
Tygodnik "Charlie Hebdo" wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego w związku z publikacją satyrycznych wizerunków Mahometa. W listopadzie 2011 roku biura tygodnika zostały podpalone po publikacji karykatury proroka na okładce i informacji, że Mahomet został poproszony, by został redaktorem naczelnym magazynu.
 
W swoim ostatnim wpisie na Twitterze przed atakiem redakcja zamieściła satyryczny wizerunek przywódcy radykalnego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, składającego życzenia noworoczne.
 
Państwo Islamskie groziło wcześniej atakami na Francję w związku z jej rolą w międzynarodowej antyislamistycznej koalicji.
 
Na miejsce strzelaniny udał się prezydent Hollande, który ocenił, że "bez wątpienia był to atak terrorystyczny"; jak dodał, w "ostatnich tygodniach" udaremniono kilka innych ataków. Zwołano nadzwyczajne posiedzenie rządu. W regionie paryskim poziom alertu podniesiono do maksimum. Wzmocniono środki bezpieczeństwa wokół miejsc kultu, sklepów, siedzib mediów i środków transportu publicznego.
 
Środowy atak we francuskiej stolicy ściągnął na siebie potępienie wspólnoty międzynarodowej. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nazwał wydarzenia w Paryżu "aktem nie do przyjęcia, barbarzyństwem". Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ocenił atak jako "oburzający". "Stoimy ramię w ramię z narodem francuskim w walce z terroryzmem i w obronie wolności mediów" - podkreślił. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaznaczyła, że celem padli nie tylko francuscy obywatele, ale także wolność mediów.
 
Biały Dom potępił środowy atak "w najostrzejszych słowach" i zapewnił o solidarności z rodzinami ofiar.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (39)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~owoce 11:46:52 | 2015-01-08
Współczesna detronizacja Chrystusa Króla 
http://www.youtube.com/watch?v=bWBIk5usrGI

Królewskość Chrystusa - Ks. prof. Tadeusz Guz
http://www.youtube.com/watch?v=m4n2Rm6qLH8

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ryszard 11:34:58 | 2015-01-08
Oto jak to pismo przedstawia Trójcę Świętą - jako sodomitów
Warto zobaczyć, zanim się weźmie udział w dyskusjio tzw wolności słowa.
http://www.aufeminin.com/societe/charlie-hebdo-sa-une-trash-sur-l-eglise-et-le-mariage-gay-s7357....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zabojad 11:25:43 | 2015-01-08
Od milosci francuskiej nie bedzie wiecej francuzow......

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 04:50:34 | 2015-01-08
"Charlie Hebdo" to nie żaden tygodnik satyryczny, jak to się w mediach przedstawia, tylko raczej pisemko porównywalne z innym lewicowym śmieciem - dawnym nazistowskim Der Sturmerem. Dokładnie te same metody plugawienia przeciwników w seksualno-pornograficznym kontekście, tyle że zamiast ataku na Żydów dzisiaj jest atak na religię i ludzi wierzących.
Wydawca Der Sturmera w Norymberdze dostał czapę chociaż osobiście nikogo nie zabił, dzisiejsze chore i zlewaczałe państwo francuskie takim jak on daje zielone światło i pozwala działać pełną parą.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zabojad 02:57:05 | 2015-01-08
Niech  sciagna wiecej muslimow , to beda mieli jeszcze weselej

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 00:09:02 | 2015-01-08
To jest nie tylko brutalne morderstwo ale także zamach na wolność słowa, więc w podstawę demokracji. Celem jest zastraszenie prasy, spowodowanie, aby wszyscy się bali. Pytanie, czy demokratyczne państwo, jakim jest Francja, ulegnie przed tym szantażem czy obroni się. To jest duże większe zagrożenie, niż lewaki z lat 70-ych.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Joanna 23:10:52 | 2015-01-07
Obrona wartości za pomocą kałasznikowa jest tragicznym błędem, ale nazywanie "wolnością słowa" wyśmiewania wartości religijnych, jest innym obliczem prymitywizmu.  

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~!! 20:16:53 | 2015-01-07
Jak mawiają w takich momentach w Gazecie Wyborczej:

"Nie płakałem po Charlie Hebdo"

Oceń 7 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gimzaj 19:06:19 | 2015-01-07
Zastanawiam się czy w działaniach "Charlie Hebdo" było więcej odwagi czy głupoty. Czy ich prowokacje miały służyć czemuś sensownemu?
Gdybym złośliwie szturchał kijem lwa, widząc go za kratami, to chyba nikt by się nie zdziwił, że jeśli udałoby mu się wydostać, to zostałbym rozszarpany. I na nic się zdadzą słowa potępienia pod adresem lwa, skoro jego drapieżna natura jest powszechnie znana. 

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kkk 18:00:41 | 2015-01-07
wcale mi nie żal lewicowych pismaków ani tych dwóch psów. we wszystkich państwach zachodniej europy takie akcje będą coraz częstsze i bardzo dobrze. białych chrześcijan represjonują ale muslimom dają zasiłki i bezkarność. kto odwraca głowę od sprawiedliwości ten zasługuje na śmierć.

Oceń 5 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook