Szkoły zamieniają w bary, komisariaty i kostnice

(fot. Francisco Antunes / flickr.com / CC BY 2.0)

W związku z postępującym wyludnianiem się prowincji Portugalia masowo zamyka szkoły publiczne. Ich budynki w większości przypadków przekształcane są w obiekty użyteczności publicznej, często w bary, komisariaty i kostnice.

 

Jak poinformowało ministerstwo oświaty, od 2005 r. w kraju zamknięto blisko 4200 szkół publicznych, z czego najwięcej na prowincji.

Według obowiązującego w Portugalii ustawodawstwa placówki oświatowe, do których uczęszcza mniej niż 21 uczniów, podlegają automatycznej likwidacji, a dzieci kierowane są do innych szkół w regionie. Za ich transport na zajęcia odpowiadają miejscowe gminy.

Tymczasem, jak obliczył lizboński dziennik "Publico", dzięki aktywności lokalnych społeczności i zaradności władz samorządowych około 70 proc. zamkniętych w ostatniej dekadzie szkół w Portugalii zostało zamienionych na inne placówki użyteczności publicznej.

Z szacunków gazety wynika, że zazwyczaj likwidowane szkoły są zagospodarowywane przez lokalne społeczności na cele religijne, głównie na parafialne kostnice. W wielu przypadkach powstają w nich również kaplice.

Jak poinformował PAP Antonio Silva, emerytowany nauczyciel lizbońskiego Colegio Moderno, w stołecznej aglomeracji i na jej bliskiej prowincji w likwidowanych szkołach coraz częściej powstają kluby osiedlowe, a także domy spokojnej starości.

Silva, który wchodzi też w skład władz Domu Emerytowanego Nauczyciela w podlizbońskim Carcavelos, przyznaje, że pomimo dużego zapotrzebowania na domy spokojnej starości w Portugalii placówki tego typu często nie mogą powstać z braku środków finansowych lub w wyniku trudności administracyjnych w adaptacji szkół do nowych warunków.

"Przykładem takiej inwestycji może być szkoła podstawowa w Casais de Sao Lourenco koło Mafry, która została zamknięta przed blisko 10 laty. Pomimo deklaracji lokalnych władz i dobrych chęci mieszkańców planowany tam dom spokojnej starości nadal nie powstał" - powiedział Silva.

Innym częstym celem przebudowy zamkniętych szkół są usługi turystyczno-gastronomiczne i rozrywkowe. Według "Publico" w ciągu ostatniej dekady w budynkach dawnych placówek oświatowych powstało kilkaset barów, restauracji, kawiarni i hoteli.

"Blisko 100 opuszczonych od 2005 r. szkół funkcjonuje dziś jako ośrodki krzewienia folkloru i tradycji ludowej. Organizowane są w nich próby i koncerty zespołów pieśni i tańca oraz lokalnych orkiestr" - napisała gazeta.

Nad niektórymi opuszczonymi szkołami pieczę przejęła policja, tworząc w nich lokalne komisariaty. W kilku miejscach kraju w byłych placówkach oświatowych działają dziś więzienia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 09:37:57 | 2015-01-07
Smutne!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook