Będą kolejne rozmowy w sprawie Ukrainy?

(fot. PAP/EPA/IVAN BOBERSKYY)

Szefowie MSZ Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec, którzy rozmawiali w piątek telefonicznie, zaapelowali o powrót do rozmów pokojowych ws. konfliktu na Ukrainie oraz "jak najszybsze zwołanie grupy kontaktowej" - poinformowały ministerstwa Niemiec i Rosji.

 

Ministrowie Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier chcą natychmiastowego zwołania grupy kontaktowej, w której skład wchodzą przedstawiciele Kijowa, Moskwy oraz OBWE. Ostatnie jej spotkanie odbyło się 24 grudnia w Mińsku.

 

Mimo zawieszenia broni na Ukrainie dochodzi do przemocy, zaplanowane na 26 grudnia kolejne spotkanie grupy kontaktowej nie odbyło się, a strony konfliktu obwiniają się wzajemnie o torpedowanie rozmów pokojowych - przypomina AFP.

 

Klimkin napisał na swym koncie na Twitterze, że o przebiegu rozmów z pozostałymi ministrami poinformował prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Dodał też, że wspólnie z Ławrowem, Fabiusem i Steinmeierem "przygotowuje Astanę". W stolicy Kazachstanu, Astanie, 15 stycznia odbędzie się spotkanie Poroszenki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji, Francois Hollande'em i Władimirem Putinem.

 

Również w piątek rzecznik ukraińskiej armii Andrij Łysenko poinformował, że "w ciągu ostatnich 24 godzin zabity został jeden żołnierz ukraiński, a pięciu zostało rannych". Dodał też, że siły ukraińskie zniszczyły dron, który przelatywał nad okolicami Doniecka.

 

W ubiegłym tygodniu władze ukraińskie i separatyści dokonali wymiany wielu jeńców, co zostało uznane za krok w kierunku deeskalacji konfliktu. Od września w strefie konfliktu obowiązuje rozejm, który jednak jest systematycznie naruszany.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 02:19:33 | 2015-01-03
"Szefowie MSZ Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec, którzy rozmawiali w piątek telefonicznie"
- - - -
Co Niemcy, i na doczepkę Franca, mają do szukania na Ukrainie?
Czy Berlin ma tam jakieś szczególne prawa?
Dlaczego w tych wszystkich rozmowach w ogóle nie występuje UE?
Dlaczego nikt się nie zwraca do "prezydenta europy"? Czy dlatego, że to tylko zwykły figurant bez znaczenia?

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook