Ukraina: marsze w rocznicę urodzin Bandery

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

W Kijowie, a także w innych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie i w Odessie, zorganizowano w czwartek marsze z pochodniami pamięci w 106. rocznicę przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

 
Na marsz w Kijowie przybyło według różnych źródeł od ponad tysiąca do kilku tysięcy ludzi. Manifestację, zorganizowaną przez partie nacjonalistyczne Swoboda i Prawy Sektor, zakończył wiec na Majdanie Niepodległości.
 
Cytowany przez agencję Unian lider Swobody Ołeh Tiahnybok powiedział przed rozpoczęciem marszu: "W warunkach wojny wszyscy wspominają wypowiedzi Stepana Bandery o północnym sąsiedzie, a mianowicie to, że z Moskwą nie wolno się dogadywać i że Moskwa to agresor".
 
Z kolei deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z partii Swoboda Andrij Iljenko oświadczył, że "uczestnicy akcji pamięci domagają się, by wszyscy bojownicy o wolność Ukrainy, zwłaszcza Stepan Bandera i Roman Szuchewycz, zostali oficjalnie uznani przez państwo za bohaterów narodowych".
 
Marsze ku czci Bandery zorganizowano także w innych ukraińskich miastach, w tym we Lwowie, Odessie, Dniepropietrowsku.
 
Szuchewycz to dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii. Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.
 
Za zamach na Pierackiego został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 był aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 r. Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.
 
W roku 2010 Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.85

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 13:27:58 | 2015-01-02
Takie marsze odbywają się od kilku lat. Rok temu w Kijowie w marszu uczestniczyło 15 000 ludzi, w tym roku ok. 2500. Marsz organizuje Prawy Sektor,  który w ostatnich wyborach uzyskał 1.8% głosów oraz Svoboda, która w ostatnich wyborach zyskała 5.29% (w wyborach 2012 roku: 10. 45%).

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~berliner 06:24:35 | 2015-01-02
Ładne kwiatki . Młodzi potomkowie Stepana bandziora nie śpią . Iryna Farion zamierza odebrać 25tys. km kwadratowych ziem ukraińskich ,które aktualnie okupuje Polska. Czyżby przygotowania do marszu w naszym kierunku? Jak znam historię ,to wszystko możliwe,bo historia lubi się powtarzać ,jak mówi przysłowie.A ile Km.kwadratowych ziemi Niemieckiej Okuouje Polska

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~matka Polka 02:43:10 | 2015-01-02
Ładne kwiatki . Młodzi potomkowie Stepana bandziora nie śpią . Iryna Farion zamierza odebrać 25tys. km kwadratowych ziem ukraińskich ,które aktualnie okupuje Polska. Czyżby przygotowania do marszu w naszym kierunku? Jak znam historię ,to wszystko możliwe,bo historia lubi się powtarzać ,jak mówi przysłowie.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adamigo 23:56:33 | 2015-01-01
Cała prawda o miernocie tego kraju wyłazi jak słoma z butów, nie mają innego wzorca niż morderca?  Widać nie mają, więc jaki wzorzec, takie wychowanie, pies im mordę lizał. Bywam na Ukrainie i lubię te okolice, ale miejsce jakie temu krajowi przypadło na mapie nie usprawiedliwia całego tego ludzkiego upodlenia morderców, które się drapuje w bohaterstwo narodowych patronów.

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jazmig 23:31:54 | 2015-01-01
Niestety, w obecnej sytuacji jedynym: Jak by kto na Rosję nie patrzył, nawet fanatyczni rusofobi, to trzeba przyznać, że Ukraina z władzami prorosyjskimi(Janukowycz) była państwem stabilnym, głównie dzięki rosyjskiemu patronatowi. I teraz, z dnia na dzień, dzięki nowym, "prozachodnim" a w rzeczywistości banderowskim władzom sytuacja pogarsza się tam tak, że chyba jedynym ratunkiem dla tego kraju jest rzeczywisty, a nie urojony jak obecnie rosyjski najazd. Bo kto inny tam porządek zaprowadzi? Zwłaszcza że drugi co do wielkości sąsiad tego kraju, Polska, mimo tylu krzywd wycierpianych od banderowców wspiera ich, niczym jakiś ambasador Ukrainy na świecie, dzięki czemu mamy na pieńku z Rosją(co zaskutkowało embargami) jak i z zachodem, który chce z Rosją współpracować, bo to się obu stronom opłaca, i sankcję na Rosję akceptuje tylko w strachu przed sojusznikiem zza wielkiej wody. Ale taka cena jest za prowadzenie polityki bardziej amerykańskiej od Amerykanów, tylko nasze władze zapomniały jednego: USA mogą do Rosji podskakiwać, bo są równorzędnym, jeśli nie większym mocarstwem, zaś obecna Polska w stosunku do Rosji to kraj podrzędny, nie mający większego znaczenia.

Oceń 10 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 23:09:46 | 2015-01-01
A gdzie się podział kolega Bohun?
Tak się udziela w każdym watku o Ukrainie, a tu nagle cisza...

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 22:41:34 | 2015-01-01
Czy to prawda?

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook