Bułgaria: atak zimy, stan klęski żywiołowej

(fot. Hyacinthe RAIMBAULT / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Obfite opady śniegu i silne wiatry paraliżują komunikację w północnej i zachodniej Bułgarii. W regionach miast Widin, Montana, Plewen i Wraca ogłoszono stan klęski żywiołowej.

 
Na drogach utworzyły się wysokie zaspy, w których ugrzęzły dziesiątki samochodów. Do ich wyciągania służby ratunkowe używają ciężkiego sprzętu.
 
Minister rozwoju regionalnego Liliana Pawłowa, której resort odpowiada za odśnieżanie dróg, przyznała, że sytuacja jest ciężka i drogi drugiej i trzeciej kategorii odśnieżania na północnym zachodzie kraju są nieprzejezdne. W wielu miejscach problemem jest też gołoledź. Minister odradziła kierowcom wyjazdy w tamte regiony.
 
Meteorolodzy pocieszają, że na razie nie należy się spodziewać kolejnych dużych opadów śniegu.
 
Mróz spowodował poważne trudności na kolejach. W okolicach Sofii zamarzły zwrotnice i od poniedziałku po południu do dworca w stolicy nie mogło dojechać kilkadziesiąt pociągów. Odwołano również ponad 20 odjazdów z Sofii. Kilkuset ludzi musiało spędzić noc na dworcu.
 
Część małych miejscowości na północnym zachodzie kraju jest pozbawiona prądu, lecz awarii na dużą skalę nie odnotowano.
 
Sofijskie lotnisko nie przerwało pracy, lecz konieczność oczyszczania pasów powodowała opóźnienia. Porty w Warnie i Burgas są zamknięte z powodu silnych wiatrów.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?