Spotkania grupy kontaktowej ws. Ukrainy

(fot. PolandMFA / flickr.com / CC BY-NC)

Kolejne spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy odbędą się w Mińsku w środę i piątek - uzgodnili w poniedziałek w czasie rozmowy telefonicznej prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec.

 

Informację tę przekazała służba prasowa ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki.

 

Jak podano, Poroszenko, Władimir Putin, Francois Hollande i Angela Merkel zgodzili się także, że będą kontynuować konsultacje telefoniczne za kilka dni.

 

"Zgodzili się również z koniecznością wypełniania wszystkich punktów mińskich ustaleń, które mówią m.in. o wstrzymaniu ognia, wycofaniu (stron konfliktu) poza linię podziału wymienioną w memorandum z 19 września, wyprowadzeniu wojsk i ciężkiego uzbrojenia, a także jak najszybszym uwolnieniu wszystkich zakładników" - głosi komunikat.

 

Po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku we wrześniu na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm, jednak porozumienie jest stale łamane.

 

W czasie wizyty w Warszawie, do której doszło w ubiegłym tygodniu, prezydent Poroszenko zapowiadał wideokonferencję grupy kontaktowej, a na niedzielę 21 grudnia - spotkanie tej grupy w Mińsku.

 

Mimo że wideokonferencja odbyła się w piątek, rozmów nie udało się zorganizować. "Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem" - mówił w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin. 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook