Szwajcarzy za zakazem noszenia burek

(fot. J McDowell / iW / CC BY-NC-ND)

62 proc. Szwajcarów uważa, że noszenie burek w miejscach publicznych w ich kraju powinno zostać zakazane - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę w szwajcarskiej gazecie "SonntagsBlick". Przeciwnych temu rozwiązaniu jest 32 proc. badanych.

 

6 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat - precyzuje gazeta "SonntagsBlick", która jest niedzielnym wydaniem tabloidu "Blick". Badanie przeprowadzono na grupie 1019 osób.

 

Gazeta wskazuje, że za zakazem są wszystkie grupy wiekowe, we wszystkich regionach kraju; pomysł ten popiera aż 67 proc. osób starszych i 54 proc. w młodszym wieku.

 

Zakaz noszenia burek w miejscach publicznych wprowadzono we wrześniu 2013 r. we włoskim kantonie Ticino w południowej Szwajcarii. Za takim rozwiązaniem w referendum opowiedziało się 65,4 proc. głosujących. Muzułmanki mogą wszelako nosić burki, nikaby, czy chusty w miejscach kultu religijnego.

 

Na zmiany w konstytucji kantonu Ticino musi dać jeszcze zgodę Zgromadzenie Federalne, czyli szwajcarski parlament - pisze agencja AFP. Rząd federalny zwrócił się w tej sprawie do parlamentu o głosowanie, wskazując, że zakaz władz Ticino dotyczący zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej nie narusza prawa federalnego.

 

Według oficjalnych danych w Szwajcarii mieszka ok. 400 tys. muzułmanów, z czego 50 tys. to wierni praktykujący. W kraju liczącym 7,5 mln mieszkańców islam stał się drugą religią po chrześcijaństwie.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: szwajcaria, islam

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~piotr 21:04:49 | 2014-12-21
Zakaz nic nie da. Człowiek religii nie czuje respektu przed laikiem czy ateistą. Może czuć respekt tylko wobec innej religii. Swoją, Europa albo wyrzuciła albo stara się wyrzucić za wszelką cenę. Ich, zaraz będzie więcej niż Europejczyków. W Amsterdamie już w przyszłym roku...

Oceń 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?