Nie ustalono daty mińskich rozmów pokojowych

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Uczestnicy wideokonferencji w sprawie planowanego spotkania w Mińsku grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE nie zdołali porozumieć się co do daty tych negocjacji - oświadczył w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin.

 

"O terminach na razie nie mówimy. Są stanowiska, które potrzebują omówienia, by wypracować kompromisowe rozwiązanie" - powiedział Puszylin, wiceszef parlamentu DRL, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

 

Separatysta przekazał, że podczas wideokonferencji omówiono dotychczasowe postępy, w tym - jak zaznaczył - "kruche" porozumienie o wstrzymaniu ognia, które doprowadziło do tego, że w konflikcie "nie ma zabitych, nie ma rannych" - poinformował Interfax.

 

"Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem" - powiedział Puszylin.

 

Wcześniej informował, że wideokonferencja grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie rozpoczęła się w piątek o godz. 13 czasu polskiego. Według niego format wideokonferencji nie przewidywał udziału UE i USA. Celem wideokonferencji miało być ustalenie ze stroną ukraińską terminu posiedzenia grupy kontaktowej w Mińsku - wskazał przedstawiciel DRL.

 

Jak oświadczył Puszylin, Donieck nie zmienił swojego stanowiska w sprawie negocjacji i będzie nalegał na przestrzeganie "reżimu ciszy" i wycofanie artylerii oraz wyrzutni rakietowych, a także wymianę jeńców. Zażądał również zakończenia blokady finansowej i gospodarczej Donbasu, wprowadzonej przez władze w Kijowie, oraz przyznania regionowi specjalnego statusu.

 

W piątek w Kijowie przebywał szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który wyraził nadzieję, że w niedzielę grupa kontaktowa zdoła spotkać się w Mińsku. "Dzisiaj w formacie porozumień mińskich odbywa się wideokonferencja ze wszystkimi uczestnikami. Walczę o to, by po tej wideokonferencji odbyło się fizyczne spotkanie wszystkich uczestników rozmów mińskich, a także o to, by takie spotkanie odbyło się być może już w niedzielę. Powinniśmy pracować, by osiągnąć ten cel; są do tego podstawy" - powiedział Steinmeier.

 

Minister wypowiadał się w Kijowie na briefingu po rozmowach w administracji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Steinmeier wyraził zadowolenie, że po ogłoszeniu zawieszenia broni w konflikcie na wschodzie Ukrainy zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych.

 

Szef MSZ Niemiec zaznaczył, że wszystkie strony konfliktu powinny przestrzegać zapisów porozumień pokojowych z Mińska. Chodzi o takie ustalenia, jak utworzenie strefy buforowej między walczącymi stronami, wymiana jeńców oraz pomoc humanitarna dla objętych walkami terenów.

 

"Ważne jest, by format tych rozmów (w Mińsku) był kontynuowany" - podkreślił Steinmeier. "Jeśli do takiego spotkania (grupy kontaktowej) dojdzie, i jeśli w efekcie uda się osiągnąć konkretne wyniki, byłoby to dobrym rezultatem przed Nowym Rokiem" - dodał.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko również wyraził nadzieję, że rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej odbędą się w Mińsku w najbliższą niedzielę. Poinformowano o tym na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy po jego rozmowach ze Steinmeierem.

 

W negocjacjach w stolicy Białorusi, które odbyły się we wrześniu, uczestniczyli wysłannicy Ukrainy, Rosji oraz OBWE, a także reprezentanci prorosyjskich separatystów. Zgodnie z podpisanymi tam dokumentami strona ukraińska i separatyści zobowiązali się m.in. do zawieszenia broni, utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymania oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook