Spotkanie grupy kontaktowej poprzez Skype

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Kijowie, że za pośrednictwem Skype'a odbywa się w tym czasie konferencja przedstawicieli grupy kontaktowej. Wyraził nadzieję, że w niedzielę grupa kontaktowa zdoła spotkać się w Mińsku.

 

"Dzisiaj w formacie porozumień mińskich odbywa się wideokonferencja ze wszystkimi uczestnikami. Walczę o to, by po tej wideokonferencji odbyło się fizyczne spotkanie między wszystkimi uczestnikami rozmów mińskich, a także o to, by takie spotkanie odbyło się być może już w niedzielę. Powinniśmy pracować, by osiągnąć ten cel; są do tego podstawy" - powiedział Steinmeier.

 

Minister wypowiadał się w Kijowie na briefingu po rozmowach w administracji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Steinmeier wyraził zadowolenie, że po ogłoszeniu zawieszenia broni w konflikcie na wschodzie Ukrainy zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych.

 

Szef MSZ Niemiec zaznaczył, że wszystkie strony konfliktu powinny przestrzegać zapisów porozumień pokojowych z Mińska. Chodzi o takie ustalenia z Mińska, jak utworzenie strefy buforowej między walczącymi stronami, wymiana jeńców oraz pomoc humanitarną dla objętych walkami terenów.

 

"Ważne jest, by format tych rozmów (w Mińsku) był kontynuowany" - podkreślił Steinmeier. "Jeśli do takiego spotkania (grupy kontaktowej) dojdzie, i jeśli w efekcie uda się osiągnąć

konkretne wyniki, byłoby to dobrym rezultatem przed Nowym Rokiem" - dodał.

 

W negocjacjach w stolicy Białorusi, które odbyły się we wrześniu, uczestniczyli wysłannicy Ukrainy, Rosji oraz OBWE, a także reprezentanci prorosyjskich separatystów. Zgodnie z podpisanymi tam dokumentami strona ukraińska i separatyści zobowiązali się m.in. do zawieszenia broni, utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymania oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook