Polska pomoc humanitarna już w Charkowie

(fot. PAP/Tomasz Koryszko)

Polski konwój specjalny z pomocą humanitarną dla Ukrainy dotarł w piątek rano do Charkowa na wschodzie tego kraju. Przywiózł siedem tysięcy paczek, które zostaną rozdzielone między uchodźcami z Donbasu, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami.


"Konwój dojechał do Charkowa bez problemów, jego rozładunek idzie bardzo sprawnie. W chwili obecnej jestem w jednym z centrów dystrybucji, gdzie polscy strażacy wyładowują tę pomoc. Skierowana jest ona do uchodźców, którzy uciekli z Donbasu. Trafi ona do około 10 tysięcy osób" - powiedział PAP obecny na miejscu Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Konwój wyjechał z Polski w środę wieczorem, a w czwartek rano wjechał na Ukrainę. 36 ciężarówek wiozło 150 ton ładunku - m.in. żywności i środków higienicznych.

Jest to akcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych we współpracy z Państwową Strażą Pożarną (PSP) oraz organizacjami pozarządowymi w Polsce: Caritasem, Polskim Czerwonym Krzyżem i PCMC. Pomoc jest kierowana zarówno do obywateli Ukrainy, jak również do osób polskiego pochodzenia. Jej beneficjentami mają być przede wszystkim osoby nieposiadające żadnych dochodów lub o bardzo niskich dochodach.

Kierowcy, w specjalnie oznakowanych samochodach ciężarowych PSP, pokonali odległość prawie 1,3 tys. kilometrów. Na terenie Polski ciężarówki, które jechały w trzech grupach, były zabezpieczane przez policję, zaś za granicą bezpieczne dotarcie do miejsca przeznaczenia zapewniła strona ukraińska. Oczekuje się, że konwój powróci do kraju przed świętami Bożego Narodzenia.

W konwoju były transportowane m.in. przedmioty niezbędne do zabezpieczenia przed zimą zamieszkanych przez uchodźców budynków, np. ramy łóżek, które zostaną umieszczone w obecnie remontowanym obozie. Pozostałe niezbędne do wyposażenia budynków przedmioty zakupione zostaną na miejscu. Pod Charkowem przygotowywany jest obóz dla uchodźców z obwodu donieckiego i ługańskiego, w którym będą mogli bezpiecznie spędzić zimę.

Premier Ewa Kopacz na briefingu przed odjazdem konwoju z Warszawy podkreśliła, że wsparcie pomoże mieszkańcom przetrwać ciężką zimę. "Te ciężarówki to jest początek tego, co jesteśmy w stanie i chcemy zrobić dla naszych sąsiadów" - mówiła. "Ta pomoc jest skierowana do tych, którzy w święta Bożego Narodzenia nie będą mieli poczucia bezpieczeństwa przy swoich świątecznych stołach. Jesteśmy tu po to, żeby pokazać, jak bardzo się solidaryzujemy z poszkodowanymi w konflikcie mieszkającymi na wschodzie Ukrainy ludźmi" - powiedziała Kopacz.

Premier przypomniała, że pomoc dla Ukrainy jest udzielana od roku - na leczenie do Polski trafili ranni podczas starć z oddziałami Berkut, a ukraińskie dzieci spędziły w Polsce wakacje.

Kopacz podkreśliła też, że zorganizowanie pomocy i zakup darów dla Ukrainy były możliwe dzięki rezerwie z budżetu państwa, uruchomionej 28 listopada.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna informował w środę, że rząd przekazał 3 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Dodał, że w całym zeszłym roku udzielona przez Polskę pomoc humanitarna wyniosła 10 mln zł. Powiedział, że pomoc trafi m.in. do uchodźców z Doniecka i Ługańska. "Chcemy być solidarni z tymi, którzy potrzebują pomocy" - zaznaczył.

Poinformował także, że we wschodniej Ukrainie jest kilkadziesiąt osób, które posiadają Kartę Polaka i deklarują chęć przyjazdu do Polski. Dodał, że w czwartek przedstawi szefowej rządu raport w tej sprawie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~janko 13:38:04 | 2014-12-19
Mam nadzieję, że w tym konwoju jest rzeczywiście pomoc tylko humanitarna i nie wysyłamy tam siekier ani wideł.

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook