Projekt ustawy o rezygnacji z pozablokowości

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do parlamentu projekt ustawy o rezygnacji przez państwo ukraińskie ze statusu kraju, który nie należy do żadnego sojuszu wojskowego - podała w czwartek służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

 

"Pozablokowy status Ukrainy, który został określony w ustawie o podstawach polityki wewnętrznej i zagranicznej, okazał się nieefektywny w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa państwa w sytuacji zewnętrznej agresji i nacisku. Długotrwałe przebywanie Ukrainy w szarej strefie buforowej między potężnymi systemami kolektywnej obrony jest dodatkowym wyzwaniem dla Ukrainy" - napisano w informacji dołączonej do projektu ustawy.

 

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że celem wniesionego do parlamentu dokumentu jest stworzenie dodatkowego mechanizmu zapewnienia suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości państwa.

 

Prezydent Poroszenko zapowiedział w środę w polskim parlamencie, że po powrocie do kraju złoży w Radzie Najwyższej Ukrainy wniosek o zrzeczenie się przez Ukrainę statusu pozablokowego. "Już dzisiaj pogłębiamy współpracę z NATO, zmieniamy orientację, przechodzimy na standardy natowskie" - mówił.

 

Uchwalona w lipcu 2010 roku ustawa o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej wykreśliła z nich dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO. W ustawie była mowa o "utrzymaniu przez Ukrainę polityki pozablokowości", co oznacza "nieuczestniczenie w sojuszach wojskowo-politycznych", a więc w NATO. Zawarto w niej jednocześnie sformułowanie o kontynuowaniu "konstruktywnego partnerstwa" z Sojuszem Północnoatlantyckim.

 

"Wydarzenia ostatniego roku w sposób istotny zmieniły nas i nasz światopogląd. Musimy zupełnie inaczej patrzeć na relacje międzypaństwowe i zobowiązania międzynarodowe" - zaznaczył ukraiński prezydent. Jak podkreślił, Ukraina "de facto jest w stanie wojny", ponieważ Rosja "doprowadziła do aneksji Krymu", działają też ugrupowania zbrojne, które są podporządkowane Rosji. Jest to działanie, które ma charakter ofensywny, i to nas niepokoi - podkreślił Poroszenko.

 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na początku grudnia, że Ukraina jeśli zechce, to może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook