Ukraina: mimo zawieszenia broni giną ludzie

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Ponad 1300 osób zginęło na wschodzie Ukrainy od wrześniowego zawieszenia broni między siłami rządowymi, a prorosyjskimi separatystami - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

 

Jak podkreślono w raporcie, w wyniku trwającego od kwietnia konfliktu, kiedy prorosyjscy rebelianci opanowali wschodnie regiony Ukrainy, przy granicy z Rosją, zginęło 4707 żołnierzy i cywilów, z czego 1357 zgonów odnotowano po zawarciu rozejmu z 5 września.

 

Choć w ostatnich dniach nasilenie walk na wschodzie Ukrainie znacznie się zmniejszyło to - według raportu ONZ - pogorszeniu uległa sytuacja humanitarna ludności cywilnej, która pozostała bez żadnego wsparcia.

 

- To już dziewiąty miesiąc konfliktu, a sytuacja staje się coraz bardziej tragiczna dla ludzi, którzy nadal żyją na wschodzie Ukrainy - oświadczył Wysoki Komisarz ONZ ds. praw człowieka, jordański książę Zeid Ra'ad Zeid Al-Husajn.

 

Jak podkreślił, przerwanie przez rząd centralny w Kijowie finansowania terytoriów zajętych przez separatystów pogarsza i tak już trudną sytuację społeczną i gospodarczą ludności na wschodzie kraju. - Ta sytuacja dotyczy wielu ludzi, w tym tych, którzy wbrew swojej woli znaleźli się na obszarze pod kontrolą uzbrojonych grup, i może stanowić zagrożenie dla ich życia - oświadczył Zeid.

 

W raporcie wskazano również na systematyczne łamanie praw człowieka na Półwyspie Krymskim, który został anektowany przez Rosję w marcu. Największe zaniepokojenie ONZ wzbudziło traktowanie przez Rosję mniejszości religijnych i etnicznych, w tym krymskich Tatarów. W raporcie wskazano m.in. na przypadki zajmowania nieruchomości należących do osób, które sprzeciwiły się rosyjskiej aneksji Krymu.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook