Zawieszenie broni będzie dalej obowiązywało

(fot. snamess / Foter / CC BY-NC)

Ukraińska armia będzie przestrzegała ogłoszonego we wtorek zawieszenia broni w konflikcie z samozwańczymi republikami separatystycznymi na wschodzie kraju - oświadczył w środę przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Andrij Łysenko.

 

"W związku z tym, że porozumienie działa i widzimy ze strony rebeliantów wielokrotne zmniejszenie prowokacyjnych ostrzałów, zawieszenie broni będzie trwało i mamy nadzieję, że ataki zostaną ograniczone do zera" - powiedział rzecznik RBNiO na codziennej konferencji prasowej w Kijowie.

 

W ocenie Łysenki ogłoszony we wtorek rozejm pokazał, że strony konfliktu idą sobie wzajemnie na rękę. "Ukraińska strona wypełnia przy tym swoje zobowiązania wzorcowo" - podkreślił.

Rzecznik poinformował jednocześnie, że wciąż nie jest znana data kolejnej rundy rozmów pokojowych w Mińsku. "Rozmowy na ten temat trwają i ostatecznych ustaleń na razie nie ma" - przekazał Łysenko.

 

Pierwsze dwie rundy negocjacji w Mińsku odbyły się we wrześniu i uczestniczyli w nich wysłannicy Ukrainy, Rosji oraz OBWE, a także reprezentanci rebeliantów.

 

Zgodnie z podpisanymi wówczas dokumentami strona ukraińska i separatyści zobowiązali się m.in. do zawieszenia broni, utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy i zatrzymania sił wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września. Porozumienie to nie jest wypełniane.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?