Merkel oskarża Putina o destabilizację Europy

(fot. www.GlynLowe.com / flickr.com / CC BY 2.0)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla "Welt am Sonntag" zarzuciła prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prowadzenie polityki obliczonej na zdestabilizowanie Europy Wschodniej. Wśród krajów zagrożonych wymieniła, oprócz Ukrainy, Mołdawię i Gruzję.

 

"Mołdawia, Gruzja i Ukraina są trzema krajami położonymi w naszym wschodnim sąsiedztwie, które podjęły własną suwerenną decyzję o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Tym trzem krajom Rosja sprawia trudności" - powiedziała Merkel w rozmowie z niedzielnym wydaniem "Die Welt".

 

Destabilizując sytuację w tych krajach, Moskwa nie cofa się, zdaniem Merkel, nawet przed naruszaniem ich terytorialnej integralności. "Mołdawia cierpi od lat w wyniku konfliktu o Naddniestrze. Podejmowaliśmy ogromne polityczne wysiłki, aby pomóc (w rozwiązaniu konfliktu), lecz niestety nadaremnie" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Przypomniała, że w Gruzji trwa od lat "zamrożony konflikt" o Południową Osetię i Abchazję. Z kolei Ukraina "musiała doświadczyć aneksji Krymu i walki we wschodniej części kraju".

 

Jak zaznaczyła, odpowiedzią na te działania Rosji jest niemiecki wkład w zabezpieczenie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, tworzenie nowych sił szybkiego reagowania oraz współpraca z Polską i Danią w ramach placówki dowódczej (kwatery głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego) w Szczecinie.

 

Merkel odrzuciła sugestie swoich poprzedników - kanclerzy Helmuta Schmidta, Helmuta Kohla i Gerharda Schroedera, którzy wzywają do bardziej pojednawczej polityki wobec Kremla. "Jestem przekonana, że wspólna europejska odpowiedź na działania Rosji jest słuszna" - podkreśliła kanclerz. Jak zaznaczyła, pogwałcenie przez Rosję zagwarantowanej traktatowo w Memorandum z Budapesztu w 1994 roku terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy "nie może pozostać bez odpowiedzi".

 

 

 

 

 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.71

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 01:49:21 | 2014-12-08
Kim jest Poroszenko...
"Prezydentem Ukrainy po rewolucji na Majdanie i obaleniu prezydenta Janukowycza został minister z czasów rządów tego samego Janukowycza! Jak to możliwe? Wystarczy mieć media i pieniądze."
Całość:
http://blogopinia24.pl/swiat/item/340-kim-jest-poroszenko

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Maciej 22:37:13 | 2014-12-07
Kiedy na Kremlu władza wymyka się z rąk katów, to kaci wszczynają wojny – taka jest prawidłowość i styl rządzenia w historii Rosji.

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 18:21:15 | 2014-12-07
Wszyscy się wzajemnie oskarżają, a tymczasem po cichu z Ukrainy wywieziono jej rezerwy złota. A było ich całkiem sporo:
http://dwagrosze.com/2014/12/byle-zloto-ukrainy.html

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:43:30 | 2014-12-07
Rosja destabilizuje sytuację w Ukrainie? To niech Merkel powie gdzie są miliardy dolarów wpompowane w Ukrainę przez MFW i UE?

Ostatnio UE ddała kolejne 0,5 md USD, żeby Ukraina mogła wpłacić zaliczkę na gaz z Rosji i nie kradła gazu pompowanego do Polski i krajów zachodnich przez to złodziejskie państwo.

Oceń 1 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 12:56:54 | 2014-12-07
Pani kanclerz zapomniała o czwartym kraju, który rownież wybrał suwerennie zbliżenie z Zachodem. O Armenii. To, że Armenia na skutek nacisków Rosji z tej drogi zawróciła nie jest jej winą. Tak samo byłoby z Ukrainą gdyby nie sprzeciw jej społeczeństwa.

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook