"Putin powiedział: nie mam pojęcia co robić"

(fot. EPA/SERGEI ILNITSKY)

Czwartkowe orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina było puste i agresywne i można je sprowadzić do jednego: Putin nie ma pojęcia, co robić; nie ma odpowiedzi na problemy gospodarcze kraju - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ekonomiczny prof. Anders Aslund.

 

- To było puste i agresywne przemówienie, zarówno jeśli chodzi o politykę zagraniczną, jak i gospodarkę - powiedział PAP Aslund, który jest znanym specjalistą ekonomicznym ds. Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej; ekspertem waszyngtońskiego Peterson Institute for International Economics.

 

Zwrócił uwagę, że także rynki oceniły, iż "Putin nie ma odpowiedzi na problemy gospodarcze kraju", przejawiające się m.in. spadkami wartości rubla, rosyjskiej giełdy, cen ropy i nadchodzącą recesją. - Jeszcze w trakcie wygłaszania przez Putina jego orędzia wartość rubla spadła. To znaczy, że przemówienie było jeszcze gorsze niż oczekiwania - ocenił Aslund.

 

Prezydent Rosji obiecał też poprawę środowiska dla biznesu, ale - jak zauważył analityk - o tym mówił już kilka razy wcześniej i niewiele z tego wynikało. Jako "bez znaczenia" ekonomista ocenił także propozycję tzw. amnestii dla kapitałów powracających z zagranicy. - Bo kto chciałby dziś przelewać pieniądze z powrotem do Rosji? To nie ma sensu. Również propozycja o zamrożeniu podatków nie ma znaczenia, bo dlaczego miałby je teraz podnosić? To byłoby bez sensu - dodał.

 

- Jednym zdaniem, Putin powiedział: nie mam pojęcia co robić - podsumował ekspert.

 

Jedyną pozytywną rzeczą, jaka znalazła się w przemówienia Putina, było - zdaniem eksperta - położenie wielkiego nacisku na zwycięstwo Rosji na Krymie (ekspert podliczył, że słowo Krym padło w przemówieniu aż 13 razy); Putin mówił o tym, jako o wielkim osiągnięciu, czym mógł sugerować, że reszta Ukrainy nie jest naprawdę ważna. - To może dawać jakieś możliwości na wycofanie się (Rosji) ze wschodniej Ukrainy, ale oczywiście jest to tylko moja interpretacja - powiedział Aslund.

 

Zdaniem eksperta nałożone przez Zachód na Rosję sankcje finansowe, które sprawiły, że od lipca praktycznie żadne pieniądze nie popłynęły do Rosji, są już w obecnej postaci wystarczająco silne i skuteczne. - Nie ma konieczności ich zaostrzać, ale nie ma też powodów, by je zmniejszać - powiedział rozmówca PAP. Według niego Zachód najprawdopodobniej jeszcze bardziej ograniczy Rosji dostęp do zachodnich technologii.

 

- Sankcje mogą pozostać bez zmian, ale to, co trzeba zrobić, to dostarczyć Ukrainie broń i więcej pieniędzy. Nie wystarczy pomoc przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, także Unia Europejska i USA muszą zwiększyć finansowanie - zaznaczył ekspert. Zwrócił uwagę, że dotychczas pomoc od UE stanowiły głównie środki w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. - Ale to nie są prawdziwe pieniądze. To są środki na inwestycje w sektorze prywatnym. A to, co potrzeba zrobić, to wzmocnić rezerwy Ukrainy, które się wyczerpują - zaznaczył.

 

W amerykańskim Kongresie trwa obecnie debata nad zwiększeniem gwarancji kredytowych USA dla Ukrainy, a także w sprawie dostarczenia Kijowowi broni śmiercionośnej, na co jak dotychczas nie było jednak zgody administracji Baracka Obamy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.93

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (39)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 20:30:19 | 2014-12-05
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasada-ukrainy-w-usa-wysuwa-roszczenia-terytoria...

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:07:26 | 2014-12-05
"Putin powiedział: nie mam pojęcia co robić". Chyba rzeczywiście!  I nie jest to dobra wiadomość

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 19:54:33 | 2014-12-05
Miałem wątpliwości jak opłacany jest p. jazmig - do godziny, czy od sztuki? Myliłem się jemu płacą z metra.

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ogień 18:40:52 | 2014-12-05
Putin ma miejscowego odbiorcę. Obrońcę. Fajny chłopak, tylko z głową ma kłopot.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:49:24 | 2014-12-05
* Rosja będzie otwarta dla świata, zagranicznych inwestycji i wspólnych projektów - oznajmił dzisiaj prezydent Rosji Władimir Putin. Podkreślił on także, że Rosja nie zamierza zrywać relacji z Europą i USA, a jednocześnie będzie kontynuować współpracę z Afryką i krajami Bliskiego Wschodu. „Sami nigdy nie pójdziemy drogą samoizolacji, ksenofobii, podejrzliwości i szukania wrogów. Są to przejawy słabości, a my jesteśmy silni i pewni siebie. Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby partnerów zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie” - powiedział Putin.

* USA wspólnie z UE będą nadal wywierać nacisk na Rosję, mimo, że negatywnie wpływa to na europejską gospodarkę. Takie oświadczenie padło z ust prezydenta USA, Baracka Obamy. Jednocześnie bez szczególnego optymizmu patrzy on na perspektywy dalszego rozwoju rosyjsko-amerykańskich stosunków. Jak powiedział, dopóki negatywne skutki sankcji nie zaczną przechodzić ze sfery gospodarki do sfery politycznej Rosji, szanse na zmianę kursu politycznego kraju będą niewielkie.

http://jeznach.neon24.pl/post/116164,czwartek-4-12-2014-cz-i

Oceń 1 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:47:20 | 2014-12-05
* Rosja wniosła ogromny wkład we wsparcie Ukrainy, kredytując jej gospodarkę - oznajmił prezydent Putin. Według niego, rosyjskie banki w ostatnim czasie zainwestowały w ukraińską gospodarkę około 25 mld dolarów. Ministerstwo Finansów Rosji w ubiegłym roku przyznało Ukrainie kredyt w wysokości 3 mld dolarów, a Gazprom pożyczył kolejne 4,5 mld dolarów a także przyznał jej zniżkę na gaz, która w przeliczeniu na walutę wynosi 32,5 mld dolarów.

* Sankcje wobec Rosji są nie tylko nerwową reakcją USA i ich sojuszników, nie są również związane ze stanowiskiem Rosji w sprawie przewrotu na Ukrainie lub „krymską wiosną”, do powstrzymania wpływów Rosji mógł zostać znaleziony każdy inny pretekst - oznajmił dzisiaj Putin podczas corocznego orędzia do Zgromadzenia Federalnego. Według słów rosyjskiego przywódcy, polityka powstrzymywania została wymyślona „nie wczoraj”, jest realizowana wobec Rosji przez wiele lat, jeśli nie stuleci. „Za każdym razem, gdy ktoś uważa, że Rosja stała się zbyt silna i samodzielna, te narzędzia są niezwłocznie uruchamiane. Jednak rozmawianie z Rosją z pozycji siły nie ma sensu” - ostrzegł Putin.

* Nikomu się nie uda osiągnąć przewagi wojskowej nad Rosją - oznajmił dzisiaj w orędziu do Zgromadzenia Federalnego FR prezydent Władimir Putin. Podkreślił on, że „Rosja posiada możliwości i może zastosować niestandardowe rozwiązania w zakresie obronności państwa”  Putin podkreślił także, że Rosja nie zamierza się angażować w wyścig zbrojeń, lecz obronność państwa zostanie zapewniona. Putin podkreślił także, że „jeśli dla szeregu krajów Europy suwerenność i duma narodowa są zapomnianymi pojęciami albo luksusem, to dla Rosji są to absolutnie niezbędne warunki jej istnienia”.

Oceń 1 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:45:40 | 2014-12-05
* Swoboda rozwoju w gospodarce, sferze społecznej i obywatelskich inicjatywach jest najlepszą odpowiedzią na zewnętrzne ograniczenia i wewnętrzne problemy - oznajmił Rosji Władimir Putin. Wezwał on do traktowania zachodnich sankcji wobec Rosji jako bodźca do efektywnego rozwoju kraju, podkreślając, że Rosja ma chłonny rynek krajowy i zasoby naturalne, kapitały i opracowania naukowe a także zdolnych, inteligentnych i pracowitych ludzi. Putin podkreślił, że im aktywniej obywatele sami uczestniczą w urządzaniu swojego życia, tym większa jest ich samodzielność gospodarcza i polityczna oraz tym większy jest potencjał Rosji.

* Mówiąc i wewnętrznych problemach Rosji, Władimir Putin w swoim orędziu do rządu wezwał do podwojenia budowy dróg w kraju. Putin oznajmił, że infrastruktura transportowa jest niezbędna do rozmieszczenia nowych rodzajów produkcji w ramach rozwoju gospodarki Rosji. Poza tym, prezydent zaproponował przeprowadzenie jednokrotnej całkowitej amnestii kapitałów, wracających do Rosji z kont zagranicznych. Zdaniem Putina, taka decyzja pomoże „raz na zawsze zamknąć rozdział offshorowy w historii rosyjskiej gospodarki”. Ponadto rosyjski przywódca opowiedział się za zamrożeniem obecnych stawek podatkowych dla biznesu na 4 lata.

* „Dla Rosji Krym, pradawna Korsuń, Chersoń i Sewastopol mają ogromne cywilizacyjne i sakralne znaczenie, tak samo jak Wzgórze Świątynne w Jerozolimie dla wyznających islam i judaizm. I tak właśnie będziemy do tego podchodzić teraz i na zawsze” - oznajmił dzisiaj prezydent Władimir Putin, wygłaszając orędzie do Zgromadzenia Federalnego Rosji.
Aslundowi i Deonowi z naddzieją, że zrozumieją:

* Rosja z szacunkiem traktuje Ukrainę, jej bratni naród, suwerenność kraju i w każdej chwili gotowa jest do udzielenia pomocy - oznajmił dzisiaj Putin w swym orędziu. Jednocześnie Rosja nie może nie potępiać przewrotu, do którego doszło na Ukrainie i który doprowadził do krwawej tragedii na południowym wschodzie kraju - podkreślił.

Oceń 2 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mike 15:25:32 | 2014-12-05
Putin, padnij na kolana

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 13:41:47 | 2014-12-05
Według informacji aktywistki, na Ukrainie zginęło już co najmniej 4,5 tysiące rosyjskich żołnierzy – te dane Kreml trzyma w sekrecie przed Rosjanami.

Jelena Wasiliewa założyła grupę informującą o wojskowych z Rosji, którzy zginęli na Ukrainie. Wiadomości o udziale armii Federacji Rosyjskiej zaczęła zbierać i udostępniać, gdy okazało się, że władze Rosji ukrywają informacje o agresji na sąsiednie państwo, a tym samym i fakt licznych ofiar śmiertelnych. Założona w sieci grupa ”Gruz 200 z Ukrainy do Rosji” skupia zarówno wojskowych, ich rodziny, jak i osoby dostarczające informacji, zamieszkałe na terenie walk.
http://http://www.polskieradio.pl/5/3990/Artykul/1282316,Jelena-Wasiliewa-Putin-szykuje-nowa-krwa...

Oceń 7 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook