Nazwał Orbana "neofaszystowskim dyktatorem"

(fot. Zach Frailey / flickr.com)

Węgierskie MSZ wezwało w środę amerykańskiego charge d'affaires w tym kraju Andre Goodfrienda, by złożył wyjaśnienia w związku z wypowiedzią republikańskiego senatora Johna McCaina, który nazwał premiera Węgier Viktora Orbana "neofaszystowskim dyktatorem".

 

Republikanin we wtorek krytykował plany wysłania producentki oper mydlanych Colleen Bell na placówkę w Budapeszcie. Zdaniem McCaina Amerykanka nie ma kompetencji, by pełnić funkcję ambasadora na Węgrzech. Stanowisko to jest nieobsadzone od lipca 2013 r.

 

- Nie jestem przeciwko politycznym nominacjom (...). Rozumiem, jak się gra w tę grę, ale tu chodzi o naród, który jest na skraju zrzeczenia się suwerenności na rzecz neofaszystowskiego dyktatora, który idzie do łóżka z Władimirem Putinem, a my wyślemy mu jako panią ambasador producentkę "Mody na sukces" - powiedział McCain.

 

Senator wymienił następnie główne zarzuty stawiane Orbanowi przez część społeczności międzynarodowej, takie jak centralizacja władzy, podporządkowywanie sobie systemu sprawiedliwości i ataki na organizacje pozarządowe finansowane z zagranicy.

 

Węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprzeczyło w środę tym zarzutom, twierdząc, że są one bezpodstawne. Wypowiedź McCaina resort dyplomacji uznał za niedopuszczalną.

 

- Rząd węgierski uznaje to za niedopuszczalne i stanowczo odrzuca komentarze senatora Johna McCaina dotyczące węgierskiego premiera i stosunków między Węgrami a Rosją - oświadczył w komunikacie sekretarz stanu Levente Magyar.

 

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podkreślił, że węgierscy wyborcy trzykrotnie pokazali podczas tegorocznych wyborów, w których zwyciężyła partia Fidesz Orbana, "jak wyobrażają sobie przyszłość kraju".

 

Ostatecznie podczas wtorkowego głosowania Senat USA dał zielone światło nominacji pani Bell; za było 52 senatorów, a 42 przeciw.

 

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Węgrami w ostatnich miesiącach się pogorszyły. Amerykańska dyplomacja ubolewała z powodu "negatywnych zmian" na Węgrzech.

 

Waszyngton zabronił też szóstce węgierskich urzędników wjazdu do USA, zarzucając im korupcję. Jedną z tych osób jest szefowa Narodowego Urzędu Podatków i Ceł (NAV).

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~KiT 08:15:18 | 2014-12-04
My mamy swojego 

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:36:00 | 2014-12-03
Ciekawe jaką ogromną karierę robi słowo "faszysta". Myślę, że jest w jego używaniu prostactwo. Ponieważ faszyści byli źli, to ci których ktoś uznaje za złych to faszyści.
Orban realizuje tę ponad stuletnią zasadę brytyjskiego peremiera Disraelego - "Brytania nie ma wrogów, ani przyjaciół. Ma interesy".
Nie wszystkie jego pomysły mi sie podobają, ale chciałbym aby polscyi polityce też tego się nauczyli.

Oceń 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kasjano 20:24:05 | 2014-12-03
Senator John McCain bardzo słusznie powiedział.
W pewnym państwie położonym między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu również rośnie mały neofaszysta- komunista. Jego imię to Korwin.

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adamigo 19:45:45 | 2014-12-03
Orban pogonił żydowską sitwę o kryptonimie MFW, więc jego ocena w Waszyngtonie jest jednoznaczna, bo tam boys z obu drużyn mogą na siebie szukać haków, ale jak do czego dochodzi, to wszyscy są w drużynie Izraela - a kto to słyszał, żeby pokazywać innym krajom, że można się obejść bez lichwiarza. Neofaszyzm jak nic.

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sowa 18:20:37 | 2014-12-03
  McCaine,  to  ten sam, co  jeżdził na majdan  popierać banderowców?

Oceń 2 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?