Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO

(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Jeśli Ukraina zechce, może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki - oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Na konferencji prasowej po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina Stoltenberg powiedział, że uszanuje decyzję ukraińskich władz, które zapowiedziały odejście od zasady nieprzynależności do sojuszy wojskowych.

 

"Jeśli Ukraina zechce ubiegać się o członkostwo w NATO, to może to uczynić. Potraktujemy to, tak jak zawsze, a zatem ocenimy, czy Ukraina spełnia standardy i przestrzega zasad (Sojuszu), co jest warunkiem wstępnym przystąpienia do NATO" - powiedział Stoltenberg. Dodał, że prowadzona przez Sojusz "polityka otwartych drzwi jest sukcesem od wielu lat i przyczyniła się do poszerzenia strefy demokracji, stabilności i pokoju w Europie".

 

Pod koniec listopada prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że perspektywicznym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO, jedynej - jak ocenił - organizacji mogącej zagwarantować jego państwu bezpieczeństwo. Niektórzy członkowie NATO przestrzegają Kijów przed staraniami o członkostwo w tej organizacji. Jak powiedział niedawno szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, byłoby to "dolewaniem oliwy do ognia" w czasie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

 

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i Ukrainy potępili we wspólnym oświadczeniu Rosję za "celowe destabilizowanie wschodniej Ukrainy", w tym poprzez dostarczanie separatystom czołgów, zaawansowanych systemów obronnych i ciężkiej broni. Potępili także koncentrowanie przez Rosję wojsk na zaanektowanym Krymie i na Morzu Czarnym. "Aneksja Krymu była nielegalna i jej nie uznamy" - oświadczyli.

 

Wezwali Rosję do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska, co obejmuje wycofanie jej sił i sprzętu wojskowego z Ukrainy i znad granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz umożliwienie skutecznej kontroli tej granicy.

 

Stoltenberg poinformował też, że powołano fundusze powiernicze, które będą przeznaczone na pomoc w reformie dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa, przekwalifikowanie byłych żołnierzy oraz rehabilitację weteranów. Utworzenie funduszy zapowiedziano na wrześniowym szczycie NATO w Newport w Walii.

 

"Dziś fundusze zostały uruchomione - ogłosił Stoltenberg. - Są one konkretnym sygnałem wsparcia NATO i pomogą unowocześnić ukraińskie siły zbrojne, poprawić ich przejrzystość i skuteczność. Pomogą też tym, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu".

 

W Newport uzgodniono, że kraje NATO przeznaczą 15 mln euro na pomoc w reformie ukraińskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:34:08 | 2014-12-02
Po co ten osioł łudzi ukraińskie wladze, skoro doskonale wiadomo, że Ukraina nie spełnia żdnych standardów?

Oceń 2 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?