Ukraina: wstrzymanie ognia 5 grudnia

(fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Przywódca separatystycznej, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki potwierdził we wtorek doniesienia o zawartych z ukraińską armią ustaleniach o wstrzymaniu ognia i wycofaniu z linii starć ciężkiego sprzętu wojskowego.

 

Informacje o postępach w rozmowach pokojowych przekazała wcześniej Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

"Podczas rozmów, które odbyły się 29 (listopada), doszliśmy do porozumienia o wstrzymaniu ognia 5 grudnia oraz o początku wycofywania sprzętu wojskowego 6 grudnia" - oświadczył Płotnicki, cytowany przez agencję Interfax.

 

Przywódca rebeliantów powiedział, że między dwoma stronami walk w obwodzie ługańskim powstanie strefa buforowa o szerokości 15-20 kilometrów.

 

Wiadomość o ustaleniach pokojowych między ukraińskimi siłami rządowymi a ŁRL OBWE przekazała w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

"Wszyscy zgodzili się na pełne wstrzymanie ognia na całej linii konfliktu między siłami Ukrainy a tymi, którzy znajdują się pod kontrolą ŁRL. Porozumienie zacznie obowiązywać 5 grudnia" - przekazała organizacja w komunikacie.

 

Wstrzymanie walki na wschodniej Ukrainie, utworzenie strefy buforowej i wycofanie stamtąd sprzętu i obcych formacji wojskowych przewidywały tzw. porozumienia z Mińska, które przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli we wrześniu w obecności OBWE. Dotychczas porozumienia te nie były realizowane.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:36:12 | 2014-12-02
Pożyjemy zobaczymy, bo to poroumienie obowiązuje od ponad miesiąca, a nikt go nie przestrzega.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook