Mołdawia: po wyborach bliżej Europy

(fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU)

Trzy prozachodnie ugrupowania zdobyły większość w nowym parlamencie Mołdawii i będą mogły utworzyć koalicję rządową, mimo że niedzielne wybory wygrała opowiadająca się za zacieśnianiem więzów z Rosją Partia Socjalistów Republiki Mołdawii.

 

Po przeliczeniu 98 proc. głosów, trzy prozachodnie ugrupowania mają już 55 ze 101 mandatów. Do tworzenia koalicji potrzebnych jest co najmniej 51 mandatów.

 

Liberalno-Demokratyczna Partia Mołdawii (PDLM) zdobyła blisko 20 proc. głosów i 23 mandaty, Demokratyczna Partia Mołdawii (PDM) - prawie 16 proc. i 19 mandatów, a Partia Liberalna (PL) - 9,5 proc. i 13 mandatów.

 

Prorosyjska Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) uzyskała 20,7 proc. głosów i 25 miejsc w nowym parlamencie. Zorientowana również na Moskwę Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM) zdobyła 17,7 proc. i 21 mandatów - połowę mniej niż w poprzednich wyborach w 2010 roku.

 

Lider PDLM Vlad Filat potwierdził w poniedziałek wieczorem, że trzy ugrupowania proeuropejskie utworzą nową koalicję rządową. Poinformował, że rozmawiał już na ten temat z szefami PDM i PL.

 

"Wyniki wyborów upoważniają nas do kontynuowania europejskiego kursu" - powiedział Filat.

 

Przewodniczący PSRM Igor Dodon oświadczył, że będzie dążył do referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan, oraz anulowania zawartej latem przez rząd w Kiszyniowie umowy o stowarzyszeniu z UE.

 

"Socjaliści wygrali wybory i cieszą się zaufaniem społeczeństwa" - powiedział Dodon.

 

Wybory odbyły się w czasie, gdy trwa konflikt na sąsiedniej Ukrainie, a po aneksji Krymu przez Rosję wielu obserwatorów uznało, że scenariusz może się powtórzyć w separatystycznym i zamieszkanym przez ludność rosyjskojęzyczną mołdawskim Naddniestrzu.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook