"Majdan zmienił to społeczeństwo"

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Wydarzenia minionej zimy na Majdanie Niepodległości w Kijowie całkowicie zmieniły ukraińskie społeczeństwo; uświadomiło sobie ono własną siłę i stało się narodem - powiedział PAP ambasador UE w Kijowie Jan Tombiński.

 

Dyplomata uczestniczył w obchodzonej w sobotę i niedzielę w stolicy Ukrainy rocznicy brutalnego pobicia przez milicję studentów, którzy protestowali przeciwko rezygnacji władz Ukrainy z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

 

"Majdan zmienił społeczeństwo. Stało się znacznie bardziej świadome swojej siły, zorganizowało się w dziesiątki, setki różnych organizacji i teraz będzie ono wymagało od rządu i polityków realizacji tego, o co tutaj walczono" - ocenił.

 

"Dokonał się tutaj jeszcze nie do końca opisany, ale ważny proces tworzenia się narodu. Ze społeczeństwa, które składało się z różnych zlepków, powstało coś, co zaczęło mieć wspólny cel i wspólną przyszłość, poczucie zwycięstwa, lecz także wspólne odczucie zagrożenia i konieczności obrony wspólnych ideałów" - dodał Tombiński.

 

Ambasador wskazał, że po ponad 20 latach bezczynności ukraińskich władz państwo pilnie potrzebuje reform. Brak oczekiwanych przez ludzi przemian - zaznaczył - będzie końcem obecnej ekipy rządzącej.

 

"Jeżeli ci, którzy odpowiadają dziś za Ukrainę, nie chcą, by zmiotła ich historia, nie mają innego wyjścia prócz reform, bo wszyscy widzą, jakie niebezpieczeństwa czyhają na ten kraj, jak wielka jest cena braku działań. Dlatego nie widzę możliwości, by ktoś mógł powiedzieć: nic nie będziemy robić, zostawimy to tak, jak było do tej pory. Stracono by wówczas ten cały kapitał, który dało społeczeństwo, ale i kapitał światowy, który uzyskała Ukraina w ostatnich miesiącach" - podkreślił.

 

Tombiński przyznał jednocześnie, że przemiany na Ukrainie są powolne, jednak nie można się temu dziwić, zważając na sytuację, w jakiej nieoczekiwanie znalazł się ten kraj.

 

"Patrząc na to, przed jakimi problemami stanęli ci, którzy niespodziewanie w lutym wzięli na siebie odpowiedzialność za państwo, trudno sobie wyobrazić, jak można było robić te reformy szybciej, poradzić sobie, gdy społeczeństwo przeżyło ogromną traumę rozstrzeliwania ludzi na ulicach Kijowa, stanęło wobec niebezpieczeństwa wojny, oddzielenia części terytorium i agresji ze strony sąsiada" - powiedział.

 

Zdaniem unijnego ambasadora najważniejszymi działaniami, którymi powinni zająć się dziś Ukraińcy i ich politycy, są walka z korupcją i przywrócenie zaufania obywateli do systemu sądownictwa.

 

"Jeśli zostaną postawione pierwsze kroki i uda się przeprowadzić kilka podstawowych reform, które ukrócą korupcję, dadzą poczucie, że sądy są od tego, by rozstrzygać sprawy w sposób bezstronny, a nie w sposób, który zależy od wpływów czy ilości pieniędzy, które ktoś położy na stole, jeżeli stworzy się lepsze warunki dla miejscowego biznesu, a za nim przyjdzie biznes międzynarodowy i inwestycje zagraniczne, to ten kraj będzie inny" - mówił.

 

W ocenie Tombińskiego plan prezydenta Petra Poroszenki, który zapowiedział, że w ciągu pięciu lat zreformuje państwo i przystosuje je do standardów unijnych, jest realny do wykonania. Jego zdaniem Ukraińcy chcą zmian i domagają się ich przeprowadzenia w krótkim czasie

 

"Plany trzeba mieć. Kto z nas w 1989 r. przypuszczał, że Polska w 2004 r., po 15 latach będzie członkiem Unii Europejskiej? Nikt. Trzeba sobie wyznaczać ambitne plany, ale mieć świadomość, że z tych planów będzie się rozliczanym, bo publiczne deklaracje publicznych osób wymagają zdania rachunku" - dodał.

 

Pytany, jak ocenia perspektywę członkostwa Ukrainy w UE, dyplomata odpowiedział, że ludzie w tym kraju udowodnili, że na nią zasługują. Zaznaczył, że rozumie to coraz więcej polityków w państwach unijnych, w związku z czym podejście do Ukrainy zmienia się.

 

"Tutaj ludzie są gotowi umierać za ideały europejskie, podczas gdy w wielu krajach UE istnienie tej przestrzeni europejskiej stało się tak oczywistym, że wywołuje ono protesty, krytykę i sprzeciw. Na Ukrainie ludzie uwierzyli, że to, dla czego zostały stworzone instytucje europejskie, dziś i jutro będzie miało swój sens. Myślę, że ci, którzy będą odpowiadali za decyzje, czy można przyjąć Ukrainę do grona państw związku europejskiego, poczują, że stąd także płynie siła do Europy" - powiedział Tombiński w rozmowie z PAP.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 11:32:17 | 2014-12-03
http://www.bbc.com/news/world-europe-30290690
Ciekawe, skąd owi "separatyści" wytrzasnęli takie haubice 122mm (z tyłu stoi druga)  na gąsienicach. Niezła zabawka, takie same są także na wyposażeniu polskie armii. Wali pociskami 20kg na odległość 10-12 km.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 11:28:49 | 2014-12-03
Tutaj ludzie są gotowi umierać za ideały europejskie
...
A jakie to są te "ideały europejskie"?
Gejoza, aborcja i eutanazja?
Fałszowane wybory?
Czy oni na pewno za to chcą umierać?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 08:48:20 | 2014-12-01
Rok temu byliśmy świadkami niesamowitych wydarzeń. Po długich staraniach Ukraina miała podpisać umowę stowarzyszeniową z UE. Ludzie żyli swoim życiem ale ta umowa dawała im jakąś nadzieję na zmiany w tym biednym i skorumpowanym kraju. Właściwie to się wszystko wydawało mało realne ale jednak ten moment (podpisania umowy) nadszedł.
I nagle Janukowycz powiedział swojemu narodowi, że ma lepszy pomysł: powrót do Związku Sowieckiego. To był szok... Gdy szok minął ludzie wyszli na mróz, by zaprotestować. Z czasem protesty słabły i gasła nadzieja.
Janukowycz zrobił jednak błąd odwołując się do przemocy. Wzmocnił tym protest i przypieczętował swój los. Rewolucja wygrała i Ukraina wróciła do Europy. Późniejsza jawna agresja Rosji nie mogła już tego powstrzymać.

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:17:07 | 2014-12-01
Faktycznie, zmienił: http://24today.net/open/225416

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook