Ukraina: powołano nową koalicję rządową

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono w czwartek powstanie nowej koalicji rządowej, składającej się z pięciu ugrupowań, które dostały się do parlamentu w wyniku październikowych wyborów. Na stanowisko premiera koalicja wysunęła kandydaturę Arsenija Jaceniuka.

 

Przewodniczącym Rady Najwyższej, która zainaugurowała w czwartek swoją działalność, będzie dotychczasowy wicepremier, Wołodymyr Hrojsman - uzgodnili członkowie koalicji.

 

Koalicja, która nosi nazwę "Europejska Ukraina" i liczy 302 deputowanych, co daje jej większość konstytucyjną, będzie składać się z: prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki i Batkiwszczyny (Ojczyzny) b. premier Julii Tymoszenko. Jedynym ugrupowaniem opozycyjnym będzie Blok Opozycyjny wywodzący się z Partii Regionów zbiegłego w lutym z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza.

 

Hrojsman ogłosił, że głosowanie nad składem nowego rządu odbędzie się we wtorek 2 grudnia.

 

Wcześniej, zgodnie z prawem w parlamencie ogłoszono koniec kadencji poprzedniej Rady Najwyższej, a Jaceniuk złożył rezygnację ze stanowiska premiera. Teraz, po uzgodnieniu jego kandydatury na nowego szefa rządu przez członków koalicji, propozycja ta zostanie przesłana prezydentowi Petrowi Poroszence. Szef państwa powinien ją zaakceptować i przedłożyć do głosowania deputowanym.

 

W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

 

Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i siły rosyjskie terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, a jedynie 423 posłów. Dotychczas Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała jedynie 419 deputowanych, a przysięgę złożyło w czwartek tylko 418.

 

Także w czwartek w Radzie Najwyższej ogłoszono powołanie frakcji parlamentarnych. We frakcji Bloku Poroszenki zasiada 146 deputowanych, a Frontu Ludowego - 83. Frakcja partii Samopomoc liczy 32 mandaty, Radykalna Partia - 22, a Batkiwszczyna - 19. Blok Opozycyjny ma 40 deputowanych.

 

W Radzie Najwyższej powołano także grupę Rozwój Gospodarczy, do której weszło 19 posłów, a także grupę Wola Narodu, która składa się z 19 deputowanych. 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sowa 19:54:22 | 2014-11-27
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/stanislaw-michalkiewicz-cokolwiek-powiedza-wladze-w-kijowie-jest-prawda-video

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook