Frakcja w PE przyjęła rezolucję o wyborach

(fot. barnyz / Foter / CC BY-NC-ND)

Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, do której należą europosłowie PiS, przyjęła we wtorek w Strasburgu rezolucję w sprawie nieprawidłowości w czasie wyborów samorządowych w Polsce. Wzywa ona polskie władze do ponownego przeliczenia głosów.

 

Jak poinformowano w komunikacie frakcji, rezolucję przyjęto jednogłośnie. Do EKR należy 71 europosłów z 15 państw. Poza PiS największą grupą są brytyjscy konserwatyści.

 

Według komunikatu rezolucja wskazuje m.in. na takie problemy, jak "przechowywanie kart do głosowania w lokalach wyborczych nawet przez sześć dni bez należytego zabezpieczenia", a także na kłopoty związane z systemem informatycznym, takie jak brak możliwości wydrukowania protokołów przez komisje wyborcze czy zwycięstwo kandydata, który w danych wyborach nie startował, jak miało to miejsce w przypadku wyborów prezydenta Szczecina. "Europosłowie wskazali również na niepokojąco wysoką liczbę głosów nieważnych" - informuje EKR.

 

Jak dodaje, "uznając niedopuszczalność takiej sytuacji, zwłaszcza w państwie członkowskim UE, które +przyjmuje za swoją podstawę wartości demokratyczne, z których jedną z najważniejszych jest prawo do powszechnych, równych, tajnych i bezpośrednich wyborów+, autorzy rezolucji wzywają władze Polski do ponownego, rzetelnego przeliczenia głosów, przy udziale międzynarodowych obserwatorów, w celu zapewnienia pełnej przejrzystości oraz wiarygodności całego procesu".

 

EKR informuje też, że europosłanka PiS Anna Fotyga wypowiedziała się na temat wyborów samorządowych także podczas wtorkowego posiedzenia przewodniczących komisji europarlamentu. Jej zdaniem PE powinien zająć się tą sprawą.

 

W poniedziałek z inicjatywy europosłów Prawa i Sprawiedliwości frakcja EKR złożyła wniosek o debatę i rezolucję PE na temat przebiegu wyborów samorządowych w Polsce.

 

Przewodniczący delegacji PiS w PE Ryszard Legutko uzasadnił wniosek tym, że - jak ocenił - "wybory z 16 listopada są pierwszymi po 1989 roku budzącymi tak wiele wątpliwości co do prawidłowości ich przeprowadzenia". Eurodeputowany tej partii prof. Zdzisław Krasnodębski ocenił zaś, że wybory w Polsce odbyły się niezgodnie ze standardami, które przyjmuje UE i OBWE.

 

Wniosek został jednak odrzucony przez PE. Europoseł PO Jan Olbrycht zarzucił PiS próbę "przeniesienia na poziom europejski wewnętrznej polsko-polskiej debaty politycznej".

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.08

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ot, POlszewia 17:53:53 | 2014-11-26
Wybory wyborami, a PKW dostaje nagrody

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do rządu o dodatkowe pieniądze. Chciano przeznaczyć je m.in. na premie za organizacje wyborów. Funduszy tych PKW nie otrzymała, co nie oznacza, że w tym roku nie będzie premii. Będą. Średnio 1700 zł na osobę!

Mimo, że dodatkowych funduszy nie dostaną, to zgodnie z przepisami każdy z prawie 400 pracowników PKW dostanie po 1700 zł

„Za wyborczy blamaż pracownicy PKW tak czy siak dostaną nagrody. Te, zgodnie z przepisami po prostu im się należą. Na ten cel w tym roku pójdzie 3 proc. funduszu płac – czyli ok. 600 tys. zł” – czytamy na fakt.pl. http://niezalezna.pl/61786-wybory-wyborami-pkw-dostaje-nagrody

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 15:08:25 | 2014-11-26
Kiedyś biegali ze skargą do Moskwy, a teraz biegają do Brukseli. Zamiast w pierwszej kolejności poczekać aż wybory się skończą, szukać rozwiązań w istniejącej procedurze - to znaczy złożyć skargi do właściwych sądów i poczekać na rozstrzgnięcie - lizusy biegają do Brukseli i wypłakują się. 
Bo Prezes się rozzłości i wyrzuci jak to było niedawno.

Oceń 3 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:41:07 | 2014-11-26
To tak jakby w Polsce PiS z SP i Gowinem a nawet jeszcze mniej 

Oceń 1 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook