Litwa dostarczy Ukrainie elementy uzbrojenia

(fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Litwa dostarczy Ukrainie elementy uzbrojenia - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowach w Kijowie z litewską prezydent Dalią Grybauskaite. Według Grybauskaite Litwa udzieli Ukrainie "wszelkiej pomocy, której może udzielić".

 

"Porozumieliśmy się w sprawie dostaw konkretnych elementów konkretnego uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Jest to realna demonstracja poparcia" - powiedział Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej.

 

Nie wyjaśnił, jakie elementy uzbrojenia Ukraina otrzyma od Litwy i kiedy to nastąpi. Jego rozmówczyni także nie podała szczegółów. "Ukraina otrzyma wszelką pomoc, którą posiadamy i której możemy udzielić" - zapewniła.

 

Poroszenko poinformował jednocześnie o ustaleniach dotyczących leczenia ukraińskich żołnierzy, rannych w walkach z separatystami na wschodzie kraju oraz szkolenia wojskowych z Ukrainy na Litwie.

 

Grybauskaite zadeklarowała także, że jej kraj może wesprzeć Ukrainę w dążeniach do zwiększenia niezależności energetycznej. "Litwa stała się w pełni niezależna, w tym także od rosyjskiego Gazpromu i obecnie może zapewnić sobie dostawy gazu i energii elektrycznej z innych źródeł. Chcemy podzielić się z wami naszym doświadczeniem" - oświadczyła.

 

Prócz rozmów dwustronnych Poroszenki i Grybauskaite w Kijowie odbyło się w poniedziałek posiedzenie komitetu prezydentów. Omówiono na nim współpracę w dziedzinie integracji europejskiej i w ramach organizacji międzynarodowych, w tym NATO, a także wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego.

 

Odnosząc się do sprawy członkostwa Ukrainy w NATO Poroszenko oświadczył, że decyzja o tym będzie podejmowana w drodze referendum. "Decyzja o wejściu do NATO należy wyłącznie do narodu. Opracowaliśmy kryteria, które pozwolą na dostosowanie Ukrainy do wymogów NATO i tylko po tym, gdy je spełnimy, naród zdecyduje podczas referendum, czy wejdziemy do NATO, czy nie" - zaznaczył prezydent Ukrainy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 06:41:53 | 2014-11-25
 a tymczasem...
"Powiązany z Prawym Sektorem portal zamieszcza mapę z Ukrainą aż po Lublin"
http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/powiazany-z-prawym-sektorem-portal-zamieszcza-mape...

Oceń 2 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 15:34:56 | 2014-11-24
wiedzą, że są kolejni na liście...

Oceń 5 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook