Ławrow: bezustanna ekspansja NATO to błąd

(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że błędem jest "bezustanna" - jak to określił - ekspansja NATO. Podkreślił, że neutralny status Ukrainy jest sprawą kluczową dla jej własnych interesów narodowych.

 

"Jesteśmy przekonani (...) o tym, że niepohamowane i bezustanne rozszerzanie NATO jest błędem, naruszającym stabilność Europy" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej ze swym węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto, który jest w Moskwie z wizytą.

 

Nawiązując do Ukrainy, Ławrow oświadczył, że rezygnacja Kijowa z neutralności byłaby "kursem na rozwiązanie siłowe" w Donbasie.

 

Przedstawiciele władz w Kijowie, którzy opowiadają się za rezygnacją (kraju) z neutralności, robią to w celu rozwiązania siłą konfliktu na południu i wschodzie Ukrainy - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Węgier.

 

"Działacze w obecnym kierownictwie ukraińskim, którzy występują o rezygnację z neutralności, w większości nie ukrywają, że jest im to niezbędne po to, by rozwiązać problem wschodu i południa drogą siłową i w dalszym ciągu walczyć, jak mówią, z Rosją jako głównym przeciwnikiem" - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej z Szijjarto.

 

Zdaniem Ławrowa "radykalni nacjonaliści w Kijowie powzięli zamiar wykorzenienia wszystkiego, co rosyjskie w ukraińskiej historii, wszystkich wartości, które Rosjanie na Ukrainie wyznawali od niepamiętnych czasów".

 

Ławrow powiedział też, że gdy znikła organizacja Układu Warszawskiego (rozwiązana w r. 1991, utworzona w r. 1955 z inicjatywy ZSRR i kontrolowana przez Moskwę organizacja o charakterze politycznym i militarnym - PAP), można było OBWE uczynić ucieleśnieniem idei wspólnego bezpieczeństwa, lecz NATO wybrało inną drogę - rozszerzenia na wschód.

 

Po rozmowach z węgierskim ministrem szef rosyjskiej dyplomacji pochwalił Budapeszt, mówiąc, że od pierwszych dni członkostwa w Unii Europejskiej i w NATO Węgry zachowywały się odpowiedzialnie i nigdy - w odróżnieniu od innych państw, niewymienionych przez Ławrowa - nie próbowały wykorzystywać udziału w tych organizacjach do narzucania im "zideologizowanego i rusofobicznego" podejścia.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sowa 10:37:41 | 2014-11-20
  Dla  wszystkich,  a  szczególnie  dla  chorych  z nienawiści bohunów i innych, piosenka: 

 https://www.youtube.com/watch?v=HWKdZa2RVrE

Oceń 1 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 09:34:49 | 2014-11-20
Minister "Kłamstwo" Ławrow zdaje się nie zauważać, że "niepohamowana ekspansja" polega na dobrowolnym dołączaniu do sojuszu krajów, które czują się zagrożone przez Rosję. Jest to de facto reakcja na rosyjski imperializm. Jeśli neutralne Szwecja i Finlandia dołączą do NATO to nie na skutek nacisków USA tylko w wyniku działań Rosji.

Oceń 6 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Polak 22:39:23 | 2014-11-19
Z punktu widzenia racji stanu sekretarza KPZR to zapewne błąd. Nas jednak ten błąd niepomiernie cieszy. Zapewne Estończyków (może poza Kohverem, któremu wiele to nie pomogło) i Łotyszy cieszy on, ten błąd, rzecz jasna, nie mniej, niż nas.
W obliczu rosyjskich prowokacji powinno się używać broni. Samolot bojowy narusza terytorium, to się do niego strzela. W końcu nie wiadomo, czy czegoś nie zrzuci, albo nie zestrzeli jakiegoś cywilnego samolotu, jak to zrobili i w tym roku i niejeden raz w przeszłości. Porywają żołnierza, to my porywamy dziesięciu, a jak się nie da, to ich likwidujemy. Skoro tak chcą wojny, to będą walczyć z całym światem. Tylko to może nauczyć tych ruskich durni, tą zakałę, ten wstyd Europy, gdzie ich miejsce. Ich problem polega na tym, że zatrzymali się na 1943 i nie zauważyli, że współczesny świat się zmienił, a ustalone granice i inne narody się szanuje.

Oceń 5 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bohun 19:25:49 | 2014-11-19
Bezustanna ekspansja demokracji, praw człowieka i dobrobytu to "błąd" 

Oceń 13 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 18:34:33 | 2014-11-19
Odbiorcą tych słów może być wyłącznie rosyjska opinia publiczna oraz minister spraw zagranicznych Węgier. Pozostały świat patrzy na fakty, to znaczy na Rosję która przyłączyła siłą Krym łamiąc prawo międzynarodowe i rozpętała wojnę na wschodzie Ukrainy posługując się tzw. "separatystami" i mało kogo interesują jakieś rosyjskie narracje o rozwoju sytuacji międzynardowej po rozpadzie ZSRR. 

Oceń 13 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook