Wspólna ocena kryzysu na Ukrainie

(fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Polska i Niemcy tak samo oceniają sytuację na Ukrainie, w tym także kwestię sankcji wobec Rosji - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna w środę po spotkaniu w Berlinie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

 

"Polsko-niemieckie spojrzenie jest wspólne, jeśli chodzi o ocenę sytuacji, także jeśli chodzi o politykę sankcji" - oświadczył Schetyna. Jak dodał, Polsce zależy na tym, by "dołączyć opcję francuską". "Wtedy będziemy mogli mówić, że Weimar jest znowu w dobrej formie" - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

 

Schetyna powiedział, że sugestia powrotu do "formuły weimarskiej", czyli współpracy Niemiec, Francji i Polski, wyszła od administracji prezydenta Ukrainy. "Jesteśmy zawsze gotowi, żeby robić to razem" - zapewnił. Przypomniał, że wspólna interwencja Warszawy, Berlina i Paryża w lutym br. przerwała rozlew krwi w Kijowie.

 

Steinmeier ocenił, że Europa jest niestety jeszcze "bardzo daleka" od rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Pytany o wyniki rozmów w Moskwie, gdzie we wtorek spotkał się m.in. z prezydentem Władimirem Putinem, minister wyjaśnił, że trzeba wykorzystywać każdą nadarzającą się możliwość wymiany poglądów ze stroną rosyjską, chociaż różnica stanowisk jest "olbrzymia".

 

"Nie akceptujemy sytuacji, gdy 75 lat po zakończeniu wojny znów przesuwane są granice" - podkreślił Steinmeier. Dodał, że stanowi to "oczywiste naruszenie prawa międzynarodowego", z którym "nie możemy się pogodzić i którego nie uznamy".

 

Szef MSZ Niemiec ostrzegł, że szansa na postęp, która pojawiła się po podpisaniu we wrześniu protokołu z Mińska, jest obecnie zagrożona i znów grozi "militarna konfrontacja".

 

Zaapelował, by mimo wszystko, chociaż cześć polityków chciałaby spisać tę umowę na straty, zachować ją i zabiegać o jej wdrażanie. Za kluczowy problem uznał wyznaczenie granicy, poza którą należy wycofać ciężki sprzęt wojskowy i wojsko. Musimy wejść w szczegóły, aby znaleźć punkt zaczepienia, od którego będzie można zacząć ponowne wdrażanie porozumienia z Mińska - dodał.

 

Steinmeier wysoko ocenił współpracę Niemiec z Polską. "Nasze oba kraje są w stanie ponosić odpowiedzialność za całą Europę" - oświadczył polityk SPD.

 

Obaj ministrowie po południu wezmą udział w obradach forum polsko-niemieckiego. Tegoroczne spotkanie, w którym biorą udział politycy, naukowcy, ludzie kultury i przedstawiciele biznesu, odbywa się pod hasłem "Przyszłość europejskiej polityki wschodniej". Szefowie dyplomacji wręczą też polsko-niemiecką nagrodę. W tym roku otrzymają ją Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz w Brandenburgii.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook