Jaceniuk wyklucza rozmowy z separatystami

(fot. Ybilyk / CC BY-SA 3.0)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wykluczył w środę możliwość bezpośrednich negocjacji z prorosyjskimi separatystami. Jednocześnie zaapelował do władz w Moskwie o stosowanie się do formatu genewskiego i mińskiego ws. rozejmu na wschodzie Ukrainy.

 

"Nie będziemy prowadzić bezpośrednich rozmów z rosyjskimi terrorystami. Jeżeli chcą pokoju, niech się stosują do ustaleń z Mińska" - ostrzegł Jaceniuk podczas posiedzenia rządu w Kijowie. Oskarżył jednocześnie Moskwę o łamanie ustaleń dotyczących rozejmu.

 

"Rosja ze wszystkich sił próbuje odejść od formatu (mińskiego) i proponuje nam drugą Abchazję na terytorium Ukrainy" - uznał szef rządu w Kijowie. Zapowiedział także, że ukraińskie władze będą nadal dążyć do zapewnienia pomocy humanitarnej na wschodzie kraju. Jednak jeżeli "rosyjscy najemnicy tam pozostaną nie będzie możliwe zapewnienie pomocy socjalnej i pieniędzy" - zaznaczył Jaceniuk.

 

Szef ukraińskiego rządu uznał, że najlepszą płaszczyzną do osiągnięcia porozumienia z władzami w Moskwie jest stosowanie się do formatu genewskiego, który nie zakłada udziału przedstawicieli separatystów w rozmowach.

 

"To jest wspólne stanowisko głowy państwa i szefa rządu - najlepszą i najbardziej efektywną platformą negocjacji jest format genewski" - podkreślił Jaceniuk.

 

Wcześniej we wtorek premier Jaceniuk wezwał Rosję do "poważnych rozmów" na temat deeskalacji sytuacji w Donbasie, obarczając jednocześnie Moskwę odpowiedzialnością za wywołanie katastrofy humanitarnej na wschodzie Ukrainy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook