Tymoszenko przeciw Janukowyczowi

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała o zjednoczenie sił demokratycznych w ukraińskim parlamencie, które będą w stanie przeciwstawić się "dyktaturze antyukraińskiej", oczekiwanej wraz z objęciem prezydentury przez Wiktora Janukowycza.

 

Tymoszenko, która przegrała drugą turę wyborów prezydenckich 7 lutego na korzyść Janukowycza, powtórzyła, że nie uznaje go za głowę państwa.

 

"Nie uznaję Janukowycza za prezydenta Ukrainy i nie przyjmuję jego antyukraińskiej i antyeuropejskiej polityki" - powiedziała w wystąpieniu telewizyjnym w poniedziałek wieczorem.

 

Powtórzyła, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane, i wyraziła nadzieję, że Janukowycz nie utrzyma się długo u władzy.

 

"Niepodległość Ukrainy jest zagrożona. Pozostało nam jedno wyjście: jest to zjednoczenie demokratycznych, propaństwowych sił w Radzie Najwyższej (parlamencie), wszystkich myślących deputowanych bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Bloku (przewodniczącego parlamentu) Wołodymyra Łytwyna i Bloku Julii Tymoszenko" - oświadczyła szefowa rządu.

 

Wymienione przez Tymoszenko ugrupowania tworzą obecnie formalną koalicję w Radzie Najwyższej, jednak w rzeczywistości wszystkie działają na własną rękę. Pani premier poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła z nimi rozmowy o ponownym zjednoczeniu.

 

"Czas zakończyć spory i powołać silną ekipę, która nie pozwoli na antyukraińską dyktaturę. Jeżeli do zjednoczenia nie dojdzie, przejdę do opozycji" - mówiła.

 

Partia Regionów, na której czele stoi Janukowycz, również zabiega o utworzenie własnej koalicji parlamentarnej. Chce także szybkiego usunięcia obecnego rządu. W ubiegłym tygodniu deputowani tej partii złożyli wniosek o debatę nad wotum nieufności dla gabinetu Tymoszenko, który miałby zaowocować jego dymisją.

 

Z informacji, które dochodzą z parlamentu, wynika, że do chwili obecnej w dziele tworzenia koalicji ugrupowanie Janukowycza nie odniosło znaczących sukcesów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?