Szef NATO: wzmacnianie wojsk na Ukrainie

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

NATO obserwuje poważne wzmacnianie obecności wojskowej zarówno na wschodzie Ukrainy, jak i w Rosji na terenach graniczących z Ukrainą - poinformował we wtorek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

"Widzimy, że Rosja ciągle destabilizuje Ukrainę. Obserwujemy ruchy wojsk, sprzętu, czołgów i artylerii, a także zaawansowanych systemów antyrakietowych - powiedział Stoltenberg dziennikarzom przed spotkaniem z ministrami obrony państw UE w Brukseli. - Jest to co najmniej poważne wzmacnianie obecności wojskowej na wschodzie Ukrainy oraz przy granicy na terytorium Rosji".

 

Według Stoltenberga informacje Sojuszu o ruchach rosyjskich wojsk potwierdzają też inne źródła, w tym Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. "To łamanie porozumienia o zawieszeniu broni" z Mińska - dodał Stoltenberg.

 

"UE i NATO bardzo chcą pokojowego i wynegocjowanego rozwiązania kryzysu, który został wywołany przez działania Rosji. Rosja ma wybór: może być częścią pokojowego rozwiązania albo może dalej iść ścieżką, prowadzącą do jej izolacji" - podkreślił.

 

"Wspólnota międzynarodowa wzywa Rosję, by była częścią rozwiązania kryzysu, respektowała porozumienie z Mińska i zaprzestała podsycania konfliktu poprzez wspieranie separatystów" - dodał.

 

Stoltenberg uczestniczy we wtorek w spotkaniu ministrów obrony państw UE. Jednym z głównych tematów spotkania jest napięta sytuacja w sąsiedztwie UE: na Ukrainie oraz w Syrii i Iraku. W posiedzeniu bierze udział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:21:57 | 2014-11-18
Stoltenberg powiedział niedawno, że NATO pięciokrotnie wzmocniło swoje siły w Europie środkowo-wschodniej. Trudno się dziwić, że to samo robią Rosjanie.

Natomiast na wchodzie Ukrainy rzeczywiście są wzmacniane siły ukraińskie, czym wielokrotnie chwalił się Poroszenko, dlatego Stoltenberg nie powiedział niczego, czego byśmy już wcześniej nie wiedzieli.

Oceń 1 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook