Tbilisi: 30 tysięcy Gruzinów. Powstrzymać Rosję!

(fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Około 30 tysięcy ludzi protestowało w sobotę w Tbilisi przeciw polityce Rosji wobec separatystycznych republik na terenie Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej. Demonstranci krytykowali gruziński rząd, zarzucając mu zbyt słabą obronę interesów narodowych.

 

Manifestację prowadzili politycy i aktywiści opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (UNM). Partia ta zapowiedziała protest w październiku, po tym gdy Rosja zaproponowała Abchazji zawarcie wspólnego traktatu.

"Nie dla okupacji", "Nie dla aneksji", "Powstrzymać Rosję" - głosiły plakaty przyniesione przez protestujących, którzy przeszli centralną ulicą Tbilisi, aleją Rustawelego.

 

Przez łącze wideo z Kijowa transmitowano na telebimie przemówienie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Oskarżył on miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, założyciela rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie, że chce on, by Gruzja nie drażniła "niedźwiedzia" i "posłusznie szła za nim do jego nory" - relacjonuje portal Civil.ge.

 

Nowy traktat proponowany Abchazji przez Rosję jest postrzegany przez Tbilisi jako krok w kierunku całkowitej aneksji tego regionu - pisze Reuters. Krytycy Gruzińskiego Marzenia zarzucają obecnym władzom, że nie chcą zbyt mocno krytykować potężnego sąsiada. Iwaniszwili odsunął UNM od władzy w 2012 roku, m.in. obiecując znormalizowanie stosunków z Rosją.

 

Premier Irakli Garibaszwili zapewnił w piątek, że celem Gruzji jest ściślejszy sojusz z zachodnimi demokracjami. "Potwierdzam, że rząd wytrwale podąża drogą integracji europejskiej i euroatlantyckiej i że proces ten jest nieodwracalny" - oświadczył w wydanym komunikacie.

 

Aneksja Krymu przez Rosję wywołała w Gruzji wspomnienia jej wojny z Rosją w roku 2008, po której Osetia Południowa i Abchazja ogłosiły - z poparciem Rosji - niepodległość.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.27

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sowa 11:37:58 | 2014-11-16
  Rewindykacja  to  nie  aneksja, proszę  NIE  MYLIĆ  pojęć. 

Oceń 1 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?