Arsenij Jaceniuk apeluje o solidarność

(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował do społeczności międzynarodowej o wspólne stanowisko w sprawie deeskalacji sytuacji w jego kraju i ostrzegł przed "geopolitycznym daltonizmem", który prowadzi do coraz to nowych ustępstw wobec Rosji.

 

"Ukraina potrzebuje pokoju, jednak by ten pokój osiągnąć cała społeczność międzynarodowa powinna wystąpić jako jedna wspólnota" - oświadczył podczas posiedzenia rządu.

 

Jaceniuk stwierdził, że władze jego kraju dążą do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w opanowanych przez prorosyjskich bojowników obwodach ługańskim i donieckim, lecz strona przeciwna łamie ustalenia pokojowe.

 

"W polityce międzynarodowej istnieje pojęcie czerwonej linii. Słyszymy, że jeśli ktoś przekroczy czerwoną linię, to zostaną podjęte dodatkowe decyzje, rozpatrzone dodatkowe sankcje i nasili się nacisk. Chciałbym zwrócić się z apelem, by świat nie cierpiał na geopolityczny daltonizm, bo przekroczono już nie dziesiątki, a setki czerwonych linii. Rosyjska agresja wojskowa przyniosła już tysiące ofiar" - nawoływał premier Ukrainy.

 

We wtorek MSZ w Kijowie ostrzegł, że aktywne działania Rosji na wschodniej Ukrainie świadczą o kontynuacji jej agresji na to państwo. Moskwa faktycznie przygotowuje się do okupacji kolejnej części Ukrainy - mówił wówczas rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.

 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie poinformowała ze swej strony, że wzmocnione siły "rosyjskich najemników" w Donbasie coraz bliżej podchodzą do linii, za którą znajdują się ukraińskie wojska.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook