Rosja podważa celowość formatu genewskiego

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Moskwa nie widzi celowości powrotu do formatu genewskiego w rozmowach o kryzysie na wschodzie Ukrainy (czyli z udziałem Rosji, Ukrainy, UE i USA), do czego ostatnio nawoływał premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk - podało w czwartek rosyjskie MSZ.

 

"Gdy się patrzy na obecną sytuację, rodzi się pytanie o stosowność powrotu do formatu, który nie daje oczekiwanych rezultatów. Czy nie lepiej, by strona ukraińska spróbowała wykonywać to, co zostało już uzgodnione i co obiecała uczynić?" - pyta rosyjskie ministerstwo w komunikacie opublikowanym na jego stronie internetowej.

 

Na genewskim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton 17 kwietnia 2014 roku wydano wspólne oświadczenie, w którym ustalono konkretne kroki w celu deeskalacji napięcia i zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli, przewidujące m.in. powstrzymanie się od przemocy.

 

"Teraz jest jasne, że wszystkie punkty umowy zostały rażąco naruszone przez stronę ukraińską. Zamiast deeskalacji Kijów aktywował w południowo-wschodniej części kraju walki z użyciem ciężkiego sprzętu, co doprowadziło do tysięcy ofiar w ludziach i rozległych zniszczeń. Zamiast prawdziwej reformy konstytucyjnej i dialogu z własnym społeczeństwem podjęto w kuluarach jakieś niejasne manewry, które niczego jeszcze nie przyniosły prócz pustych obietnic" - oznajmiło rosyjski MSZ.

 

"Zauważmy, że strony konfliktu powinny powstrzymać się od wszelkich aktów przemocy, zastraszania i prowokacji. Uczestnicy spotkania zdecydowanie potępili i odrzucili wszelkie przejawy ekstremizmu, rasizmu i nietolerancji religijnej, w tym antysemityzmu" - głosi rosyjskie oświadczenie. Jak dodaje, w Genewie uzgodniono m.in., że na Ukrainie "ogłoszony proces konstytucyjny będzie inkluzywny, przejrzysty i odpowiedzialny" i "zapewni natychmiastowe rozpoczęcie szerokiego dialogu narodowego z udziałem wszystkich regionów".

 

Rosyjskie ministerstwo wezwało Kijów do podjęcia rozmów z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wchodzie Ukrainy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook