Donbas bez dotacji, ale będzie miał gaz i prąd

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Opanowane przez separatystów rejony Donbasu na wschodniej Ukrainie nie będą otrzymywały dotacji z budżetu państwa, lecz władze nie wstrzymają dostaw gazu i prądu na te tereny w okresie jesienno-zimowym - oświadczył w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

 

Szef rządu poinformował, że na kontrolowanych przez rebeliantów terenach nie będą realizowane wypłaty socjalne, takie jak emerytury oraz inne świadczenia.

 

"Emerytury i wypłaty socjalne są naliczane jak zwykle. Gdy tylko rosyjscy terroryści odejdą z terytorium Doniecka i Ługańska (obwodów donieckiego i ługańskiego), każdy mieszkaniec otrzyma należne świadczenia" - powiedział Jaceniuk na posiedzeniu rządu.

 

Według premiera terytoria, tworzące obecnie nieuznawane przez Kijów twory: doniecką i ługańską republiki ludowe - rocznie potrzebują ogółem ponad 35 mld hrywien (ponad 2 mld euro) dotacji z budżetu państwa.

 

"Do czasu, gdy terytoria te będą kontrolowane przez wszelkich samozwańców, budżet nie będzie przekazywał im środków. Rząd nie będzie finansował terrorystów" - uprzedził Jaceniuk.

 

Koniec finansowania terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów zapowiedziano we wtorek, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). Rada poleciła też parlamentowi niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie.

 

Wcześniej przedstawiciele władz w Kijowie alarmowali m.in., że władze miejscowości kontrolowanych przez separatystów nie płacą za realizowane dostawy energii elektrycznej, gazu i ciepła.

 

Wtorkowe posiedzenie RBNiO prezydent Petro Poroszenko zwołał w celu przedyskutowania sytuacji po przeprowadzonych w niedzielę tzw. wyborach władz separatystów.

 

Zdaniem Kijowa wybory te poważnie naruszyły ustalenia pokojowe z Mińska, podpisane przez przedstawicieli Ukrainy, OBWE i Rosji.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~espreso.tv 19:18:44 | 2014-11-05
Уповноважений президента України у справах кримсько-татарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що окупаційна влада Криму, оголосивши призов до російської армії і поширюючи повістки серед кримсько-татарської молоді, має намір вивези татар за межі Криму

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~espreso.tv 19:14:59 | 2014-11-05
Російський актор-опозиціонер Олексій Девотченко, який виступав проти агресії Росії щодо України, знайдений мертвим у власній квартирі

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zbych 17:34:34 | 2014-11-05
Jaceniuk to i Twoim rodzicom nie dać świadczeń bo był Komunizm u Was.

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:19:59 | 2014-11-05
Poroszenko zabiera to, czego nie dawał, bo od dawna nie płacili tam ani emerytur, ani innych świadczeń.

Co do gazu i prądu, to gaz Donbas będzie dostawał z Rosji, a energię elektryczną ma swoją. To raczej Ukraina będzie się prosiła o węgiel do swoich elektrowni i ciepłowni.

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kemot 15:25:20 | 2014-11-05
To dobra decyzja rządu ukraińskiego. Zwykli mieszkańcy tego regionu są ofiarami tej wojny wywołanej przez Rosję. Nawet jeśli ulegli propagandzie rosyjskiej i wystąpili przeciwko swojemu państwu to przecież nie zdawali sobie sprawy, że są tylko narzędziami w rękach Kremla i kopią swój własny grób. 

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?