Prorosyjscy separatyści oskarżają Kijów

(fot. PAP/EPA/YURIY STRELTSOV)

Liderzy prorosyjskich separatystów na Ukrainie oskarżyli w środę Kijów, że narusza wrześniowe porozumienie pokojowe z Mińska, podejmując we wtorek decyzję w sprawie niezwłocznego odwołania ustaw o specjalnym statusie Donbasu.

 

We wspólnym oświadczeniu samozwańcze republiki doniecka i ługańska uznały, że wtorkowa decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy naruszyła protokół ustalony na rozmowach z 5 września w Mińsku, na podstawie którego zaczął obowiązywać rozejm na wschodzie Ukrainy.

 

"Unieważnienie specjalnego statusu Donbasu powoduje poważne szkody dla procesu pokojowego z Mińska" - napisano w oświadczeniu. "Doniecka Republika Ludowa (DRL) i Ługańska Republika Ludowa (ŁRL) nie mogą działać na podstawie dokumentu, z którego (prezydent Ukrainy Petro) Poroszenko usunął punkty o kluczowym znaczeniu" - dodano. Separatyści oznajmili, że są gotowi renegocjować mińskie porozumienie.

 

RBNiO poleciła niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie. Rada zapowiedziała też koniec finansowania terytoriów, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów, nie precyzując jednak, jakie kroki zostaną podjęte w tym kierunku.

 

W niedzielę w odbyły się wybory separatystycznych władz DRL i ŁRL. Władze Ukrainy i Zachód uważają, że łamią one wrześniowe ustalenia pokojowe z Mińska.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kemot 10:59:27 | 2014-11-05
Rozwiązanie dla separatystów jest proste. Unieważnić listopadowe "wybory" i przeprowadzić nowe zgodnie z porozumieniem z Mińska: w grudniu, we współpracy z Kijowem i w obecności obserwatorów międzynarodowych. Kropka.

Oceń 3 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook