Zniknęły krzyże poświęcone ofiarom reżimu NRD

(fot. tagesspiegel.de)

Z centrum Berlina zniknęło siedem krzyży poświęconych uciekinierom z NRD, którzy zginęli podczas prób przedostania się do zachodniej części miasta. Do czynu przyznali się aktywiści z organizacji broniącej imigrantów szukających schronienia w UE - pisze "Tagesspiegel".

 

Za prowokacyjną akcją stoją artyści z organizacji Ośrodek Politycznego Piękna - czytamy we wtorkowym wydaniu niemieckiej gazety. Członkowie organizacji zabrali bez pozwolenia krzyże, aby ustawić je na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, odgradzającej się wszelkimi możliwymi sposobami od imigrantów.

 

- Na tych granicach zginęły dziesiątki tysięcy uciekinierów, dlatego należy je zlikwidować, i to nie za pomocą ciepłych słów, lecz nożyc do cięcia drutu - oświadczył lider grupy artystycznej Philipp Ruch.

 

Brak białych krzyży stanowiących charakterystyczny element krajobrazu w okolicach siedziby parlamentu, Reichstagu, zauważono w poniedziałek rano. Artyści twierdzą, że zabrali je już kilka dni temu. Krzyże ustawiono w tym miejscu 1971 roku - w 10. rocznicę budowy muru berlińskiego. W pobliżu przepływa Szprewa, stanowiąca do upadku NRD w 1989 roku granicę między obiema częściami Berlina. Podczas prób ucieczki śmierć poniosło ponad 100 osób.

 

Szef berlińskiego MSW Frank Henkel skrytykował akcję. To "szczyt nietaktu" - powiedział polityk CDU.

 

Nie wiadomo, co stało się z krzyżami. Na stronie internetowej Ośrodka Politycznego Piękna opublikowano zdjęcia przedstawiające uchodźców, którzy pozują z krzyżami, lecz - jak pisze "Tagesspiegel" - mogą to być też ich kopie. Artyści twierdzą, że zdjęcia wykonano w Maroku oraz na granicy Bułgarii i Grecji.

 

Policja uznała zabranie krzyży za "poważną kradzież" i wdrożyła śledztwo.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: berlin, niemcy, nrd, krzyż

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~franek 08:39:20 | 2014-11-05
Jak tylko zdołasz zorganizować sobie mieszkanie to natychmiast powinieneś otworzyć drzwi i wpuścić bezdomnych. Rozkradną i zniszczą co się da i pójdą szukac następnego frajera.
Przecież bezdomnymi są bo nie umieją założyc choćby skromnego domu, bo nie są nauczeni wytężonej pracy przez określoną ilośc godzin.
Co innego jest pomóc, a co innego dać się zniszczyć.
W Biblii napisano że ten kto nie założył odpowiedniego odzienia został wygnany z przyjęcia.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a-psik 02:54:07 | 2014-11-05
Na tych granicach zginęły dziesiątki tysięcy uciekinierów, dlatego należy je zlikwidować, i to nie za pomocą ciepłych słów, lecz nożyc do cięcia drutu - oświadczył lider grupy artystycznej Philipp Ruch
---
Bardzo dobry pomysł, Zachód powinien natychmiast otworzyć swoje granice dla wszystkich chętnych z północnej Afryki czy Bliskiego Wschodu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pan ciekawski 23:03:50 | 2014-11-04
Ciekawe ze to sie dizeje w tym samym czasie kiedy w Polsce "usunieto" krzyz z Geiwonta.....

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook