Gorbaczow broni polityki Putina wobec Ukrainy

(fot. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV )

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow broni polityki prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" Gorbaczow stwierdził, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Krym za część Rosji.

 

W opublikowanej w niedzielę rozmowie były radziecki prezydent powiedział: "Wiecie dobrze, ile razy krytykowałem Putina w sprawach dotyczących swobód demokratycznych. Ale nie mogę krytykować go za kwestię ukraińską".

 

Odnosząc się do sprawy Krymu anektowanego przez Rosję Gorbaczow ocenił: "Problemu Krymu nie można było długo unikać. Zamieszkany jest on w zdecydowanej większości przez Rosjan, nie przez rusofili, jak wy mówicie, ale właśnie przez Rosjan. I to jest duża różnica".

 

"Błąd popełniono w momencie rozpadu ZSRR; należało precyzyjnie ustalić los Krymu. Sprawy poszły inaczej, a historii nie można naprawić" - oświadczył b. prezydent ZSRR na łamach rzymskiej gazety.

 

Następnie podkreślił: "Dzisiaj punktem wyjścia powinno być referendum na Krymie, którego rezultaty nie pozostawiają wątpliwości, a każdy, kto był świadkiem tego głosowania, włącznie z międzynarodowymi obserwatorami, może to potwierdzić".

 

"Choć jest to trudne, nie pozostaje nic innego, jak przyjąć do wiadomości realną sytuację i powitać Krym we wspólnocie międzynarodowej jako część Rosji" - dodał Gorbaczow.

 

Pytany o to, czy sankcje Zachodu wobec Moskwy rozwiążą obecne problemy, odparł: "Jak można myśleć o tym, by ukarać sankcjami kraj, z którym jest się zmuszonym potem negocjować na równych prawach?".

 

"Czy myślicie naprawdę, że demonizowanie Rosji dobrze się przysłuży wspólnej sprawie? Pokój należy do wszystkich i możemy go uratować tylko wszyscy razem" - powiedział Gorbaczow w rozmowie z włoskim dziennikiem.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.63

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~obywatel 19:25:39 | 2014-11-02
Krym to nie jest kwestia ukraińska tylko tatarska.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook