Komorowski o prozachodnim kursie Ukrainy

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Wynik wyborów parlamentarnych na Ukrainie potwierdza prozachodni kurs tego kraju - ocenił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Teraz - jak dodał - Ukraina musi rozpocząć reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze.

 

Po podliczeniu prawie 99 proc. protokołów otrzymanych z okręgowych komisji wyborczych Front Ludowy ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka zdobył w wyborach 22,16 proc. głosów, a prezydencki Blok Petra Poroszenki - 21,82 proc. Ugrupowanie szefa państwa będzie miało jednak więcej mandatów w Radzie Najwyższej, gdyż trafi do niej więcej posłów wyłonionych w wyborach w okręgach jednomandatowych.

 

"To wynik korzystny z punktu widzenia potwierdzenia dążeń Ukrainy do odnalezienia i wzmocnienia swojej drogi ku Zachodowi" - ocenił Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Palermo.

 

Jest to - podkreślił prezydent - "wyraz woli absolutnej większości narodu ukraińskiego, która została wyrażona poprzez głosowanie na partie, które mają program proeuropejski".

 

Zdaniem Komorowskiego jest to także szansa dla Ukrainy na wypełnienie przyjętych wcześniej zobowiązań, "uruchomienie wielkiego programu reformy wewnętrznej, na którą muszą się złożyć reformy ustrojowe, polityczne i gospodarcze, czy reforma ukraińskiego systemu obronnego".

 

Prezydent zapewniał, że Polska wspiera takie działania, które "mogą przynieść trwałą zdolność Ukrainy do zbliżenia się do świata zachodniego, do UE i do NATO".

 

Jak podkreślił, rozmowy z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano dotyczyły w dużej części kryzysu ukraińsko-rosyjskiego i niedawnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

W Palermo Komorowski rozmawiał z lokalnymi politykami także o bezpieczeństwie południowej granicy UE i NATO.

 

"Tutaj można bliżej zapoznać się z problemem (...) imigrantów przebywających z Afryki czy Bliskiego Wschodu, regionów ogarniętych niestabilnością polityczną" - mówił Komorowski.

 

Prezydent Polski przebywa z trzydniową wizytą we Włoszech. Wieczorem w Teatro Massimo w Palermo wysłucha koncertu "Głosy Gór", na który składają się utwory polskich kompozytorów zainspirowanych tatrzańskimi widokami i podhalańskim folklorem.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook