UE przeciwna uznaniu wyborów separatystów

(fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA)

Unia Europejska wyraziła ubolewanie z powodu zapowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, że Rosja zamierza uznać wyniki wyborów w samozwańczych republikach proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie.

 

Zdaniem UE wybory przywódców i parlamentów ogłoszone przez samozwańcze władze Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej będą sprzeczne z podpisanym we wrześniu w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni i utrudnią poszukiwanie pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

 

"Ubolewamy z powodu słów ministra Ławrowa na temat uznania wyników wyborów na terytoriach proklamowanych Republik Ludowych Ługańskiej i Donieckiej" - poinformowano w oświadczeniu opublikowanym w środę wieczorem przez biuro rzecznika szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

 

UE przypomina, że porozumienie z Mińska, podpisane także przez przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i dwóch samozwańczych republik, przewiduje wcześniejsze lokalne wybory w regionach Doniecka i Ługańska, zgodne z ukraińskim prawem.

 

"Wybory przywódców i parlamentów ogłoszone przez samozwańcze władze byłyby sprzeczne z literą i duchem Protokołu Mińskiego i utrudniłyby postęp w kierunku znalezienia trwałego pokojowego rozwiązania" konfliktu - głosi oświadczenie

 

UE zapowiada też, że nie uzna tych wyborów, i wzywa Rosję do wykorzystania swoich wpływów, aby pomóc w organizacji wyborów lokalnych, zgodnych z ukraińskim prawem.

 

Pod koniec września władze obu samozwańczych republik ogłosiły, że 2 listopada przeprowadzą wybory do republikańskich parlamentów i wybory szefów władz wykonawczych.

 

Równocześnie zapowiedziały, że w DRL i w ŁRL nie będzie wyborów do parlamentu Ukrainy, które w pozostałej części tego kraju odbyły się 26 października, ani też wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

 

We wtorek Ławrow zapowiedział, że jego kraj uzna zapowiedziane przez separatystów wybory.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Tangerine Dream 07:45:12 | 2014-10-30
http://www.program7.pl/nie-dla-gloryfikacji-mordercow-z-upa/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kubus_Puchatek 21:09:12 | 2014-10-29
Jazmig, bracie gdzie jesteś. Banderowcy w natarciu a ty śpisz?. Napisz że misja OBWE nie widziała żadnych wyborów.
Polityka Rosji jest mimo pozorów dość prosta. Wszystkie chwyty dozwolone, liczy się efekt końcowy. Jeśli ktoś liczy na fair play czy przestrzeganie umów to frajer. A frajerów się nie szanuje. Szacunek tylko dla silniejszych. 
Jak patrzę na twarz Putina, to mam wrażenie, że widzę Tatarów idacych na podbój Europy. A syta i leniwa Europa myśli sobie, że nienezpieczeństwo daleko. 

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook